До 210–ї річниці від дня народження видатного вченого, геніального хірурга, анатома, педагога, доктора медицини, професора, громадського діяча.
Пирогов Микола Іванович створив перший атлас топографічної анатомії людини, засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях, вперше в історії медицини застосував гіпсову пов′язку.
Народився Микола Іванович в Росії й був спадковим дворянином. Але понад 20 років жив і працював в Україні, реалізуючи гуманітарні й просвітницькі ідеї, що сприяли становленню української інтелігенції, науки, освіти.
Час віддаляє нас від того періоду, коли жив і творив Микола Іванович Пирогов, проте його ідеї, принципи, наукові праці не втрачають свого значення. Вони іще довго залишатимуться актуальними, а для практичної хірургії, анатомії людини, воєнно-польової хірургії – неоціненними.
Справа Пирогова, його вчення витримали випробування часом. Вдячні нащадки з повагою і любов′ю зберігають пам′ять про великого гуманіста, лікаря, громадянина і Людину в Миколаївській церкві-усипальниці, яка є складовою частиною Національного музею-садиби М. І. Пирогова у Вінниці. Ім’я Пирогова носить Вінницький національний медичний університет.
ННМБ України пишається, що у її фондах зберігається понад 100 документів про життєвий і професійний шлях, вшанування його пам′яті в Україні і світі та наукових прижиттєвих видань Миколи Івановича Пирогова, адже його внесок у розвиток медицини всього світу настільки значний, що по праву став безсмертним.