
Всесвітній день ліворуких започаткований 13 серпня 1976 року організацією Left-handers International. Проголошений у 1984 році Міжнародною конфедерацією шульг. Вперше відзначили “День шульги” в 1992 році за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного 1990 року.
Активно йдуть дослідження генетичної природи ліворукості. Сучасні медики і психологи озвучили кілька причин виникнення ліворукості, проте точна відповідь досі не знайдена. Приблизно 10-11% всіх людей на планеті – шульги. Передбачається, що роль у визначенні провідної руки можуть грати до 40 генів. Така природа підтверджується статистично: у праворуких батьків народжується 9% лівш. Якщо один з батьків лівша, ймовірність підвищується до 19%, якщо обоє – ймовірність 26%.
Серед лівшів більше чоловіків, ніж жінок. В середньому лівші досягають статевої зрілості пізніше, ніж правші.
Довгі роки це свято ігнорувалося на території колишнього СРСР: лівш переучували ще в ранньому дитинстві, у школі, що викликало психологічні стреси та знижуавло успішність учнів. Україна однією з перших на пострадянському просторі приєднується до святкування Міжнародного дня лівші.
Досвід багатьох зарубіжних країн показав, що дбайливе ставлення до ліворуких дітей сприятливо позначається на їх подальшому розвитку, а значить, на успіхах суспільства в цілому.
У багатьох країнах є спеціальні магазини для ліворуких людей, де можна придбати ножі і ножиці, різні пристосування, спортивне приладдя, швейні машинки, холодильники, фотоапарати, комп’ютери з клавіатурою, пристосованою для ліворуких, моделі комп’ютерних мишок для шульги мають відповідний вигин і інше розташування кнопок, ніж на звичайних мишках.
Для шульг створюються спеціальні музичні інструменти – наприклад, гітари. На заводах і фабриках є верстати для ліворуких. Існують навіть спеціальні чекові книжки для шульги.