3 травня – День Конституції Республіки Польща

3 травня – День Конституції Республіки Польща.

Цього дня у 1791році Сейм Польщі ухвалив «урядовий закон» (ustawa rządowa – пол.), який вважається однією з перших в Європі конституцією в сучасному розумінні.

Закон встановлював устрій Речі Посполитої згідно з ідеями просвітництва: запровадження конституційної монархії, розширення прав міщан, послаблення позиції магнатів, скасування поділу на Корону і Литву. Проте ідея реформування Речі Посполитої, її зміцнення були невигідні сусіднім державам. 5 липня 1772 року відбувся перший поділ Польщі.

Два наступні поділи стерли Польщу з мапи Європи на 147 років. Втрата незалежності спонукала польське суспільство до розгортання боротьби, яка завершилася 3 травня 1919 року.

Польський народ відновив свою державність, Сейм схвалив проект нової конституції і постановив відзначати цей день як обов’язкове національне свято.

Щиро вітаємо наших польських друзів з Днем Конституції!

Публікації на цю тему

3 травня – День Конституції Республіки Польща. Цього дня у 1791році Сейм Польщі ухвалив «урядовий закон» (ustawa rządowa – пол.), який вважається однією з перших в Європі конституцією в сучасному розумінні. Закон встановлював устрій Речі Посполитої згідно з ідеями просвітництва: запровадження конституційної монархії, розширення прав міщан, послаблення позиції магнатів, скасування поділу на Корону і Литву. Проте ідея реформування Речі Посполитої, її зміцнення були невигідні сусіднім державам. 5 липня 1772 року відбувся перший поділ Польщі. Два наступні поділи стерли Польщу з мапи Європи на 147 років. Втрата незалежності спонукала польське суспільство до розгортання боротьби, яка завершилася 3 травня 1919 року. Польський народ відновив свою державність, Сейм схвалив проект нової конституції і постановив відзначати цей день як обов’язкове національне свято. Щиро вітаємо наших польських друзів з Днем Конституції!