11 березня у Центрі Польської медичної літератури ННМБУ “Польська медична бібліотека імені Збіґнєва Реліґи” відбувся захід, присвячений “85-та річниця депортації поляків у Сибір” у лютому 1940 року. Захід зібрав представників польських громадських організацій, істориків, громадських діячів, і всіх, хто цікавиться історією Польщі й, зокрема, темою репресій та депортацій.
На заході були присутні шановні гості – пані консул Посольства Республіки Польща в Україні Анна Баб’як-Овад, пані Леся Єрмак – голова Спілки поляків України, пані Анджеліка Плаксіна – головна редакторка газети „Dziennik Kijowski”, пані Марія Сівко – директорка Польського дому у Києві, пані Валентина Дашковська – президентка Київського польського культурно-освітнього товариства ім. Адама Міцкевича, пан Богдан Родюк-Чекан – українсько-польський художник, який у своїй творчості звертається до теми ідентичності, пам’яті та культурної спадщини, Олександр Плясецький – заступник голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та інші.
Ведучі зібрання пані Євгенія Устенко, директорка Центру полоністики та пані Катерина Скочеляс – Віце-президентка Дому Полонії у Києві, секретарка Ради СПУ, подякували учасникам за присутність, шанобливе ставлення до пам’яті депортованих поляків і підкреслили, що цей злочин є частиною спільної історії Польщі та України, яку треба пам’ятати та поширювати.
З доповіддю “Доля поляків, депортованих до Архангельської області в лютому 1940 року” виступив пан Анджей Амонс, – полковник юстиції у відставці, історик, який займається темою депортації поляків. У його виступі мова йшла про трагічні моменти виселення людей із рідних домівок, важкі умови життя депортованих в Архангельській області. Пан Анджей має родинну історію про ті важкі часи, драматичні події торкнулися переслідування його близьких. Він поділився особистими роздумами та досвідом дослідження місць поховань жертв сталінських репресій, представив унікальні документи, світлини та спогади тих, хто вижив, показуючи нелюдські умови життя та важку працю депортованих. Наголосив, що дуже важливо відновити історичну справедливість незважаючи на те, що минуло так багато років.
Голова Спілки поляків України пані Леся Єрмак у своєму виступі підкреслила важливість співпраці польських організацій у збереженні пам’яті долі поляків на Сході. Подякувала організаторам та учасникам заходу й, зокрема, вручила пані директорці Національної наукової медичної бібліотеки України Тетяні Остапенко подяку за співпрацю та підтримку польської культури, історії та традицій.
Пані Консул Посольства Республіки Польща в Україні Анна Баб’як-Овад подякувала пану Амонсу за цікаві детальні дослідження трагічних подій минулого і особистий вклад у вивчення історії депортації, підкреслила що такі свідчення є безцінними в процесі збереження історичної пам’яті.
Великий інтерес у присутніх викликала література, представлена на книжковій тематичній виставці “85. Rocznica deportacji polaków na Sybir”. Виставка знайомить з документами, присвяченими драматичним подіям минулого, які охоплюють період чотирьох хвиль депортації поляків у 1940-1941 роках . Також серед представлених видань особливу увагу привернули книги Анджея Амонса, присвячені жертвам політичних репресій, роковинам катинського злочину, биківнянській трагедії: “Биківнянська трагедія”, “Репресовані прокурори в Україні” та інші з фонду Центру Польської медичної літератури ННМБУ.
У виступах присутніх тема історії депортації і доля депортованих особливо актуальна і в сучасних подіях, коли багато людей в Україні вимушені були залишити свої домівки і переживають примусове переміщення. Вечір вшанування пам’яті роковин депортації поляків відбувався у затишній атмосфері, присутні спілкувалися ділилися своїми враженнями та спогадами.