До 100-річчя Якова Сольського

Людина починає цінувати життя лише тоді, коли стикається із ризиком його втратити. Особистість, який довелося пройти крізь важкі випробування – війни, репресії, катастрофи, смерть близьких – ніколи не зможе більше легковажити, усвідомлюючи його цінність. А якщо за фахом ця людина лікар, то всю свою майстерність присвятить збереженню навіть дуже слабкого вогника життя.

В цьому році виповнилось 100 років з дня народження Якова Порфирійовича Сольського, видатного акушера-гінеколога, доктора медичних наук, професора, організатора охорони здоров’я.

Із студентської аудиторії до лав захисників. Важко сказати, ким мріяв стати хлопчик, який народився 7 лютого 1923 р. у с. Кайдачиха, Вінницької області у багатодітній родині. Відомо, що Яків прагнув знань, тож, отримавши середню освіту, поїхав до Києва і вступив до Інституту будівельних технологій.

Доля могла скластись зовсім інакше, якби не Друга світова війна. Всі загарбники діють за «єдиним сценарієм», розпочинаючи бойові дії з обстрілу Києва. Тож 22 червня 1941 р. о четвертій ранку нацистська авіація почала бомбити місто. У перші ж дні війни десятки тисяч цивільних мешканців були мобілізовані. Серед них і Яків Сольський – студент, який тільки закінчив перший курс. Вже 11 липня загарбники підступили до Києва. Загін, в якому воював Сольський, брав участь у Київській оборонній операції. Війська Південно-Західного фронту під командуванням генерала-полковника М.П. Кирпоноса залишили місто, а народне ополчення, непідготовлене та погано озброєне, не могло довго стримувати наступ і було швидко розбито. Яків Сольський разом із побратимами потрапив у полон. Бійців тримали у концтаборі в Дарниці, а згодом частину з них погнали колоною до Бабиного Яру – місця страти багатьох військовополонених та мирних мешканців.

Якову Сольському не пощастило… Його включили до цієї колони. Але доля завжди дає шанс, навіть коли здається, що ситуація безвихідна. Зухвалий вчинок хлопця – він заскочив у трамвай, який проходив поруч, – врятував йому життя. Далі були переховування і поневіряння на шляху до рідної Вінниччини; ще одна втеча із трудового табору, який влаштувала німецька адміністрація; партизанський загін; служба автоматником у складі І-го Українського фронту; важке поранення у 1944 р., після якого Сольського демобілізували.

За свої бойові заслуги Яків Порфирович був нагороджений багатьма орденами і медалями, зокрема «Великої Вітчизняної війни» І та ІІ ступенів, «За мужність» ІІІ ступеня, «За бойові заслуги», «За оборону Києва», Нагрудним знаком «Партизан України» та багатьма іншими.

Закінчувався 1944 р. Якову Сольському всього 21, а він вже опалений у боях, пройшов крізь вогонь і воду, важко поранений… Країна в руїнах, війна ще триває. Яким буде його нове життя? Може саме горе, кров і страждання привели до думки, що життя і є найвища цінність. Молода людина обирає професію лікаря і присвячує себе збереженню здоров’я жінки – найуразливішої частини людства. Він вступає до Вінницького медичного інституту, а по його закінченню, як обдарований студент-відмінник, залишається тут працювати асистентом кафедри акушерства та гінекології, вступає до клінічної ординатури.
Сольський – людина активна, тож наукову діяльність поєднує з громадською. У 1960 р. він стає головним акушером-гінекологом Вінницького облздороввідділу.

Кандидатську дисертацію на тему «Новокаїно-пеніцилінова терапія запальних захворювань жіночих статевих органів» Я.П. Сольський захистив у 1962 р. Потому переїхав до Києва, де очолив відділ патології вагітних Київського НДІ педіатрії, акушерства та гінекології (нині ДУ ІПАГ ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України). Згодом вчений став заступником директора з наукової роботи в цьому закладі.

А за шість років у 1968 р. Сольський захистив докторську дисертацію на тему «Материнська смертність від кровотеч та розривів матки в умовах сільської місцевості та заходи по її зниженню». Беззаперечно робота мала високу соціальну значимість. Автор прагнув підвищити рівень охорони здоров’я на місцях.

Вже ставши головним акушером-гінекологом України (1974-1983), Я.П. Сольський доклав багато зусиль для організації акушерсько-гінекологічної служби, впровадження сучасних методів профілактики і лікування основних видів акушерської патології (кровотечі, гнійно-септичні ускладнення, слабкість родової діяльності, невиношуваність вагітності тощо). З цією метою він зосередив свої зусилля на підвищенні кваліфікації лікарів акушерів-гінекологів, організації ургентної допомоги в профільних медичних закладах та забезпеченні їх належним устаткуванням. Професор Сольський вперше в системі охорони жіночого здоров’я акцентував увагу на ендокринних проблемах в гінекології, пов’язаних із віковими змінами.

Професор Яків Сольський є автором понад 400 наукових праць, зокрема 24 монографій.
У фондах Національної наукової медичної бібліотеки ви можете ознайомитись із основними роботами вченого:

 1. Сольський Я.П. Акушерська допомога на селі. К., 1971.
 2. Воспалительные заболевания женских половых органов/ Я.П. Сольский, Л.И. Иванюта. К., 1975.
 3. Сольский Я.П. и др. Гинекологическая эндокринология. К., 1976.
 4. Практическое акушерство/А.П. Николаев, А.Г. Поп, В.Е. Дашкевич. Под ред. Я.П. Сольского. К., 1977.
 5. Сольский Я.П. и др. Профилактика терминальных состояний у беременных, рожениц и родильниц. К., 1977.
 6. Послеродовой и послеабортный сепсис/ Я.П. Сольский, П.Г. Жученко, Л.И. Иванюта. К, 1979.
 7. Организация акушерско-гинекологической помощи/ Я.П. Сольский, Г.К. Степанковская К., 1980.
 8. Септический шок в акушерско-гинекологической практике. К., 1982.
 9. Интенсивная терапия и реанимация в акушерской практике/ А.С. Слепых, М.А. Репина, Я.П. Сольский. К, 1981.
 10. Сольский Я.П., Мирошниченко В.П. Аборт и его осложнения. К., 1984.
 11. Травянко Т.Д., Сольский Я.П. Справочник по акушерско-гинекологической эндокринологии. К., 1989.
 12. Развитие охраны материнства и родовспоможения в Украине/ Я.П. Сольский, Н.Г. Гойда, Т.Ф. Татарчук. К., 2008.

Професор Сольський брав активну участь у розробці методичних рекомендацій задля забезпечення якісної стандартизованої медичної допомоги в акушерсько-гінекологічній практиці. Стандартизований підхід знижував ризик встановлення неправильних діагнозів, зменшував кількість медичних помилок, що можуть загрожувати життю і здоров’ю жінки. Рекомендації базуються на нових наукових розробках, тож допомагають оновлювати практику, підвищувати кваліфікацію лікарів, покращувати результати лікування, збільшують шанси пацієнток на одужання.

В фондах Національної наукової медичної бібліотеки зберігаються методичні рекомендації, підготовлені професором Сольським, в яких йдеться про лікування безпліддя та невиношуваність вагітності; діагностику, профілактику та терапію генітального ендометріозу; профілактику тромбоемболічних ускладнень в гінекологічній практиці тощо.

За участі професора Сольського виходив ряд професійних журналів: «Педіатрія, акушерство та гінекологія», «Репродуктивное здоровье женщины», «Проблемы остеологии».

Майже десять років Яків Порфирович очолював Президію Київського міського відділення Асоціації акушерів-гінекологів України (1997-2006 рр.), був також віце-президентом Всеукраїнської асоціації «Менопауза та репродуктивне здоров’я».
Професор Сольський присвятив багато уваги вихованню нових поколінь науковців. Так він підготував 8 докторів та 32 кандидати медичних наук, виховав плеяду акушерів-гінекологів, серед яких академік НАМН України, професор В.В. Камінський; член-кор. НАМН України, професор Т.Ф. Татарчук; член-кор. НАМН України, професор В.І. Медведь; професор С.І. Жук, професор О.В. Голяновський, професор Н.Ф. Захаренко та багато інших.

6 грудня 2009 року Яків Порфирійович відійшов у вічність. Але його учні і колеги завжди із великою повагою будуть згадувати видатного вченого, непересічну особистість, людину, яка зробила багато для розвитку медичної науки, організації фахової допомоги та врятувала не одне життя.

Публікації на цю тему

Людина починає цінувати життя лише тоді, коли стикається із ризиком його втратити. Особистість, який довелося пройти крізь важкі випробування – війни, репресії, катастрофи, смерть близьких – ніколи не зможе більше легковажити, усвідомлюючи його цінність. А якщо за фахом ця людина лікар, то всю свою майстерність присвятить збереженню навіть дуже слабкого вогника життя. В цьому році виповнилось 100 років з дня народження Якова Порфирійовича Сольського, видатного акушера-гінеколога, доктора медичних наук, професора, організатора охорони здоров’я. Із студентської аудиторії до лав захисників. Важко сказати, ким мріяв стати хлопчик, який народився 7 лютого 1923 р. у с. Кайдачиха, Вінницької області у багатодітній родині. Відомо, що Яків прагнув знань, тож, отримавши середню освіту, поїхав до Києва і вступив до Інституту будівельних технологій. Доля могла скластись зовсім інакше, якби не Друга світова війна. Всі загарбники діють за «єдиним сценарієм», розпочинаючи бойові дії з обстрілу Києва. Тож 22 червня 1941 р. о четвертій ранку нацистська авіація почала бомбити місто. У перші ж дні війни десятки тисяч цивільних мешканців були мобілізовані. Серед них і Яків Сольський – студент, який тільки закінчив перший курс. Вже 11 липня загарбники підступили до Києва. Загін, в якому воював Сольський, брав участь у Київській оборонній операції. Війська Південно-Західного фронту під командуванням генерала-полковника М.П. Кирпоноса залишили місто, а народне ополчення, непідготовлене та погано озброєне, не могло довго стримувати наступ і було швидко розбито. Яків Сольський разом із побратимами потрапив у полон. Бійців тримали у концтаборі в Дарниці, а згодом частину з них погнали колоною до Бабиного Яру – місця страти багатьох військовополонених та мирних мешканців. Якову Сольському не пощастило… Його включили до цієї колони. Але доля завжди дає шанс, навіть коли здається, що ситуація безвихідна. Зухвалий вчинок хлопця – він заскочив у трамвай, який проходив поруч, – врятував йому життя. Далі були переховування і поневіряння на шляху до рідної Вінниччини; ще одна втеча із трудового табору, який влаштувала німецька адміністрація; партизанський загін; служба автоматником у складі І-го Українського фронту; важке поранення у 1944 р., після якого Сольського демобілізували. За свої бойові заслуги Яків Порфирович був нагороджений багатьма орденами і медалями, зокрема «Великої Вітчизняної війни» І та ІІ ступенів, «За мужність» ІІІ ступеня, «За бойові заслуги», «За оборону Києва», Нагрудним знаком «Партизан України» та багатьма іншими. Закінчувався 1944 р. Якову Сольському всього 21, а він вже опалений у боях, пройшов крізь вогонь і воду, важко поранений… Країна в руїнах, війна ще триває. Яким буде його нове життя? Може саме горе, кров і страждання привели до думки, що життя і є найвища цінність. Молода людина обирає професію лікаря і присвячує себе збереженню здоров’я жінки – найуразливішої частини людства. Він вступає до Вінницького медичного інституту, а по його закінченню, як обдарований студент-відмінник, залишається тут працювати асистентом кафедри акушерства та гінекології, вступає до клінічної ординатури. Сольський – людина активна, тож наукову діяльність поєднує з громадською. У 1960 р. він стає головним акушером-гінекологом Вінницького облздороввідділу. Кандидатську дисертацію на тему «Новокаїно-пеніцилінова терапія запальних захворювань жіночих статевих органів» Я.П. Сольський захистив у 1962 р. Потому переїхав до Києва, де очолив відділ патології вагітних Київського НДІ педіатрії, акушерства та гінекології (нині ДУ ІПАГ ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України). Згодом вчений став заступником директора з наукової роботи в цьому закладі. А за шість років у 1968 р. Сольський захистив докторську дисертацію на тему «Материнська смертність від кровотеч та розривів матки в умовах сільської місцевості та заходи по її зниженню». Беззаперечно робота мала високу соціальну значимість. Автор прагнув підвищити рівень охорони здоров’я на місцях. Вже ставши головним акушером-гінекологом України (1974-1983), Я.П. Сольський доклав багато зусиль для організації акушерсько-гінекологічної служби, впровадження сучасних методів профілактики і лікування основних видів акушерської патології (кровотечі, гнійно-септичні ускладнення, слабкість родової діяльності, невиношуваність вагітності тощо). З цією метою він зосередив свої зусилля на підвищенні кваліфікації лікарів акушерів-гінекологів, організації ургентної допомоги в профільних медичних закладах та забезпеченні їх належним устаткуванням. Професор Сольський вперше в системі охорони жіночого здоров’я акцентував увагу на ендокринних проблемах в гінекології, пов’язаних із віковими змінами. Професор Яків Сольський є автором понад 400 наукових праць, зокрема 24 монографій. У фондах Національної наукової медичної бібліотеки ви можете ознайомитись із основними роботами вченого:
 1. Сольський Я.П. Акушерська допомога на селі. К., 1971.
 2. Воспалительные заболевания женских половых органов/ Я.П. Сольский, Л.И. Иванюта. К., 1975.
 3. Сольский Я.П. и др. Гинекологическая эндокринология. К., 1976.
 4. Практическое акушерство/А.П. Николаев, А.Г. Поп, В.Е. Дашкевич. Под ред. Я.П. Сольского. К., 1977.
 5. Сольский Я.П. и др. Профилактика терминальных состояний у беременных, рожениц и родильниц. К., 1977.
 6. Послеродовой и послеабортный сепсис/ Я.П. Сольский, П.Г. Жученко, Л.И. Иванюта. К, 1979.
 7. Организация акушерско-гинекологической помощи/ Я.П. Сольский, Г.К. Степанковская К., 1980.
 8. Септический шок в акушерско-гинекологической практике. К., 1982.
 9. Интенсивная терапия и реанимация в акушерской практике/ А.С. Слепых, М.А. Репина, Я.П. Сольский. К, 1981.
 10. Сольский Я.П., Мирошниченко В.П. Аборт и его осложнения. К., 1984.
 11. Травянко Т.Д., Сольский Я.П. Справочник по акушерско-гинекологической эндокринологии. К., 1989.
 12. Развитие охраны материнства и родовспоможения в Украине/ Я.П. Сольский, Н.Г. Гойда, Т.Ф. Татарчук. К., 2008.
Професор Сольський брав активну участь у розробці методичних рекомендацій задля забезпечення якісної стандартизованої медичної допомоги в акушерсько-гінекологічній практиці. Стандартизований підхід знижував ризик встановлення неправильних діагнозів, зменшував кількість медичних помилок, що можуть загрожувати життю і здоров’ю жінки. Рекомендації базуються на нових наукових розробках, тож допомагають оновлювати практику, підвищувати кваліфікацію лікарів, покращувати результати лікування, збільшують шанси пацієнток на одужання. В фондах Національної наукової медичної бібліотеки зберігаються методичні рекомендації, підготовлені професором Сольським, в яких йдеться про лікування безпліддя та невиношуваність вагітності; діагностику, профілактику та терапію генітального ендометріозу; профілактику тромбоемболічних ускладнень в гінекологічній практиці тощо. За участі професора Сольського виходив ряд професійних журналів: «Педіатрія, акушерство та гінекологія», «Репродуктивное здоровье женщины», «Проблемы остеологии». Майже десять років Яків Порфирович очолював Президію Київського міського відділення Асоціації акушерів-гінекологів України (1997-2006 рр.), був також віце-президентом Всеукраїнської асоціації «Менопауза та репродуктивне здоров’я». Професор Сольський присвятив багато уваги вихованню нових поколінь науковців. Так він підготував 8 докторів та 32 кандидати медичних наук, виховав плеяду акушерів-гінекологів, серед яких академік НАМН України, професор В.В. Камінський; член-кор. НАМН України, професор Т.Ф. Татарчук; член-кор. НАМН України, професор В.І. Медведь; професор С.І. Жук, професор О.В. Голяновський, професор Н.Ф. Захаренко та багато інших. 6 грудня 2009 року Яків Порфирійович відійшов у вічність. Але його учні і колеги завжди із великою повагою будуть згадувати видатного вченого, непересічну особистість, людину, яка зробила багато для розвитку медичної науки, організації фахової допомоги та врятувала не одне життя.