До 125-річчя Гайка Хачатуровича Шахбазяна

До 125–ї річниці від дня народження член-кореспондента Академії медичних наук СРСР, доктора медичних наук, професора, Заслуженого діяча науки УРСР

21 січня 2021 року медична спільнота України відзначає 125 річницю від дня народження Шахбазяна Гайка Хачатуровича – видатного і знаного в Україні та за її межами вченого, гігієніста, педагога, члена-кореспондента Академії медичних наук СРСР, доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки УРСР, громадського діяча.
Гайк Хачатурович Шахбазян народився 21 січня 1896 року у Вірменії в селі Панік Єреванської губернії (нині Туреччина).
Закінчивши 1925 року Київський медичний інститут, Гайк Хачатурович, все своє життя присвятив оздоровленню умов праці на виробництві та в сільському господарстві.

У 1928-1952 роках Гайк Хачатурович обіймає посаду співробітника Українського науково-дослідного інституту гігієни праці та профзахворювань у Києві та його директора у 1939-1941 і 1946-1952 роках. У 1932-1952 роках працював також у Київському медичному стоматологічному інституті.
Починаючи з 1952 року й до кінця життя, професійна і педагогічна діяльність Г. Х. Шахбазяна була пов’язана з кафедрою гігієни праці та профзахворювань Київського медичного інституту, де обіймав посади завідувача та наукового консультанта до 1979 року.
Гайк Хачатурович є фундатором вітчизняної наукової школи дослідників виробничого мікроклімату та продовжувачем наукового напрямку гігієни праці у сільськогосподарському виробництві, заснованого першим завідувачем кафедри професійної гігієни КМІ – професором В. Я. Підгаєцьким.
Шахбазян Г. Х. автор понад 200 наукових праць, в тому числі 8 монографій. За підручником “Гігієна”, що виданий при його участі і під його редакцією, навчалися студенти всіх лікувальних факультетів медичних інститутів. У навчальному посібнику “Основи предупредительного санитарного надзора” вперше було узагальнено багаторічний досвід діяльності санітарної служби. Під його керівництвом підготовлено понад 10 докторських і 23 кандидатські дисертації.

Наукова спільнота та держава гідно оцінили самовіддане служіння медицині та людям Г. Х. Шахбазяна. Він був обраний членом-кореспондентом АМН СРСР, у 1966 році удостоєний звання ″Заслужений діяч науки УРСР″.

За багаторічну плідну діяльність Г. Х. Шахбазяна нагороджено орденами Трудового Червоного Прапора та ″Знак Пошани″, 6 медалями.
Гайк Хачатурович Шахбазян закінчив свій земний шлях 10 вересня 1982 року, похований на Байковому цвинтарі у місті Києві.
1 лютого 2007 року в Києві на фасаді санітарно-гігієнічного корпусу Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця (проспект Перемоги, 34), встановлено гранітну меморіальну дошку на честь Шахбазяна Г. Х.

З нагоди 125–ї річниці від дня народження Гайка Хачатуровича Шахбазяна у виставковій залі ННМБ України розгорнуто книжкову виставку, на якій експонуються роботи та цінні прижиттєві видання, які висвітлюють наукову та педагогічну діяльність видатного вченого. Родина Гайка Хачатуровича люб′язно надала бібліотеці для організації виставки особисті цінні речі видатного вченого, книги, портрети та фотодокументи.

Публікації на цю тему

До 125–ї річниці від дня народження член-кореспондента Академії медичних наук СРСР, доктора медичних наук, професора, Заслуженого діяча науки УРСР

21 січня 2021 року медична спільнота України відзначає 125 річницю від дня народження Шахбазяна Гайка Хачатуровича - видатного і знаного в Україні та за її межами вченого, гігієніста, педагога, члена-кореспондента Академії медичних наук СРСР, доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки УРСР, громадського діяча. Гайк Хачатурович Шахбазян народився 21 січня 1896 року у Вірменії в селі Панік Єреванської губернії (нині Туреччина). Закінчивши 1925 року Київський медичний інститут, Гайк Хачатурович, все своє життя присвятив оздоровленню умов праці на виробництві та в сільському господарстві. У 1928-1952 роках Гайк Хачатурович обіймає посаду співробітника Українського науково-дослідного інституту гігієни праці та профзахворювань у Києві та його директора у 1939-1941 і 1946-1952 роках. У 1932-1952 роках працював також у Київському медичному стоматологічному інституті. Починаючи з 1952 року й до кінця життя, професійна і педагогічна діяльність Г. Х. Шахбазяна була пов’язана з кафедрою гігієни праці та профзахворювань Київського медичного інституту, де обіймав посади завідувача та наукового консультанта до 1979 року. Гайк Хачатурович є фундатором вітчизняної наукової школи дослідників виробничого мікроклімату та продовжувачем наукового напрямку гігієни праці у сільськогосподарському виробництві, заснованого першим завідувачем кафедри професійної гігієни КМІ – професором В. Я. Підгаєцьким. Шахбазян Г. Х. автор понад 200 наукових праць, в тому числі 8 монографій. За підручником "Гігієна", що виданий при його участі і під його редакцією, навчалися студенти всіх лікувальних факультетів медичних інститутів. У навчальному посібнику "Основи предупредительного санитарного надзора" вперше було узагальнено багаторічний досвід діяльності санітарної служби. Під його керівництвом підготовлено понад 10 докторських і 23 кандидатські дисертації. Наукова спільнота та держава гідно оцінили самовіддане служіння медицині та людям Г. Х. Шахбазяна. Він був обраний членом-кореспондентом АМН СРСР, у 1966 році удостоєний звання ″Заслужений діяч науки УРСР″. За багаторічну плідну діяльність Г. Х. Шахбазяна нагороджено орденами Трудового Червоного Прапора та ″Знак Пошани″, 6 медалями. Гайк Хачатурович Шахбазян закінчив свій земний шлях 10 вересня 1982 року, похований на Байковому цвинтарі у місті Києві. 1 лютого 2007 року в Києві на фасаді санітарно-гігієнічного корпусу Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця (проспект Перемоги, 34), встановлено гранітну меморіальну дошку на честь Шахбазяна Г. Х. З нагоди 125–ї річниці від дня народження Гайка Хачатуровича Шахбазяна у виставковій залі ННМБ України розгорнуто книжкову виставку, на якій експонуються роботи та цінні прижиттєві видання, які висвітлюють наукову та педагогічну діяльність видатного вченого. Родина Гайка Хачатуровича люб′язно надала бібліотеці для організації виставки особисті цінні речі видатного вченого, книги, портрети та фотодокументи.