За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку у світі збирається близько 118,5 млн доз крові. Більшість з них припадає на розвинуті країни, де донорство є більш поширеним (31 донор на 1000 осіб). А як в Україні? До війни ці показники були на рівні 10-12 донорів на 1000 людей, що явно було не достатнім
Україна показала, що у найважчі часи ми здатні згуртуватися для надання допомоги. Так від початку повномасштабної війни кількість людей, які хотіли здати кров підвищилась у рази. Але донорство – це не одноразовий захід. Якщо у лютому-березні центри забору крові були переповнені добровольцями (подекуди їм навіть відмовляли), то зараз кількість таких людей зменшилась, але потреба залишилась. Проблема полягає в тому, що донорська кров має обмежений термін зберігання, тож її запаси потрібно регулярно поповнювати. Донорство – це соціальна відповідальність і регулярність.
Донор може врятувати не одне життя, тому що кров поділяють на компоненти (еритроцити, тромбоцити та плазму), які можна використати для допомоги різним пацієнтам.
Чи не нашкодить донорство крові власному здоров’ю?
Дослідження фінських вчених показало, що здавання крові хоча б один раз на рік знижує ризик захворювань серцево-судинної системи на 88%. У донорів менший ризик захворіти на рак легень, гортані, шлунку та прямої кишки через зниження рівня неорганічного заліза, шкідливого для здоров’я. Люди, які регулярно здають кров, мають вищий антиоксидантний статус, їхній організм краще знешкоджує вільні радикали.
Хто може бути донором?
Будь-який громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України. Здавати кров можна регулярно з періодичністю 4-5 разів на рік.
Як підготуватись до здачі крові?
Якщо ви вирішили здати кров, ознайомтесь з вимогами до потенційного донора. Впевнитесь, що не маєте протипоказань до процедури. Проконсультуйтесь із власним лікарем. Дотримуйтесь певних правил, ознайомитись з якими можна на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України (https://phc.org.ua/promociya-zdorovya/donorstvo-krovi-ta-ii-komponentiv/dlya-donoriv). Важливо:
- За три дні до процедури відмовитись від прийому анальгетиків, аспірину, а також ліків, що їх містять.
- Не менше ніж 48 годин припинити вживання алкоголю.
- Виключити з раціону жирну, смажену, вуджену, молочну їжу, соління.
- Перед процедурою слід виспатися і з’їсти легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).
- Курити дозволено не менше, ніж за годину до здавання крові.
Якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість), краще відмовитися від процедури.