27 березня 2025 року у Національній науковій медичній бібліотеці України відбулася презентація видання «Дитина у кризовий період: сучасний психодіагностичний інструментарій».
У вітчизняній психології питання про існування критичних і стабільних періодів вперше було поставлено П.П. Блонський у 20-ті роки ХХ ст. Пізніше вивченню криз розвитку були присвячені праці відомих вітчизняних психологів Л. С. Виговського, О. М. Леонтьєва, Д. Б. Ельконіна, Л. І. Божович та ін.
Потребу у розробці та застосуванні нових методів психодіагностики та психологічного втручання обумовили складні соціально-економічні та політичні трансформації, спричинені війною. Вони впливають на сімейні структури та психологічне благополуччя дітей в Україні та ініціюють кризові явища, які можуть мати травматичний вплив на дитячу психіку.
Викладачі Кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця презентували нове видання – навчальний посібник, що містить ґрунтовний теоретичний аналіз психологічних особливостей кризових періодів дитинства. Також в ньому надано практичний інструментарій для ефективного виявлення кризових періодів, діагностики і проведення інтервенцій у дітей.
У презентації взяли участь:
Михайло МАТЯШ – заслужений лікар України, д. мед. н. професор, завідувач кафедри загальної і медичної психології НМУ ім. О. О. Богомольця – керівник авторського колективу;
Євгенія ЗБРОЖИК – канд. псих. н., викладач Кафедри НМУ ім. О. О. Богомольця, н.с. ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О. О. Лук’янової НАМН України»;
Надія ТЕРТИЧНА – канд. псих. н., доцент Кафедри НМУ ім. О. О. Богомольця
Тетяна ЧЕЧКО – провідний методист КДНЗ «Центр розвитку дитини «Я+сім’я», доцент Кафедри НМУ ім. О. О. Богомольця;
Зінаїда СТАНОВСЬКИХ – канд. псих. н., доцент Кафедри НМУ ім. О. О. Богомольця;
Валентина ВОЛОШИНА, д-р псих. н., професор, завкафедри теоретичної та консультативної психології НПУ ім. М.П. Драгоманова;
Лілія ПРУДКА – канд. пед. н., доцент Кафедри НМУ ім. О. О. Богомольця;
Людмила КВАШНІНА – заслужений лікар України, д. мед. н. професор, завідуюча відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства Національної академії медичних наук України»;
Оксана СЕРГЄЄНКОВА – д. психол. н., професор, завкафедри психології особистості та соціальних практик Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.
Завдяки новому підходу та комплексному огляду сучасних досліджень і практик, презентований підручник є важливим внеском у розвиток медичної психології. Він орієнтований на практиків у галузі психології, педагогіки, а також на батьків, надаючи їм необхідні знання та інструменти для забезпечення психологічної стабільності та адаптації дітей до викликів сучасного життя.