Народився Віктор Іванович Ципріян

Дата:
30.10.2017 день
2017-10-30T00:00:00+02:00
2017-10-31T00:00:00+02:00

80 років від дня народження гігієніста, доктора медичних наук, професора Віктора Івановича Ципріяна (1937-2012)

Гігієніст, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри гігієни харчування Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (1987). У 1965 р. закінчив з відзнакою санітарно-гігієнічний факультет Київського медичного інституту та був залишений для подальшого навчання в аспірантурі при кафедрі комунальної гігієни, працював на кафедрі комунальної та пропедевтичної гігієни, завідував кафедрою гігієни харчування, де пройшов шлях від аспіранта до професора. Брав участь у розробці Концепції Державної політики у галузі харчування населення України. У 1969 р. захистив кандидатську дисертацію “Влияние фтора питьевой воды на возрастные изменения процессов регуляции”;  1979 р. – докторську дисертацію “Экспериментально-теоретическое обоснование гигиенических мероприятий по защите источников водоснабжения и питьевой воды от загрязнения пестицидами”.

Наукові досягнення В.І. Ципріяна та його учнів пов’язані з вивченням стану фактичного харчування населення різних регіонів України, оцінкою рівня трансаліментарного шляху навантаження організму людини важкими металами та радіонуклідами, розробкою заходів з профілактики нутрієнтних дефіцитів в умовах дії несприятливих чинників навколишнього середовища.

Наукові дослідження спрямовані на підвищення специфічної дії раціонів харчування та дієт за рахунок включення спеціальних продуктів харчування та біологічно активних добавок на основі природних речовин з парафармакологічними властивостями (зародки пшениці, джерела каротиноїдів, токоферолів та жирних кислот родини w-3, цикорій, проросле зерно, альгінати, висівки, геністеін сої, стевія, біофлавоноїни) для первинної та вторинної профілактики аліментарних захворювань, забезпечення екологічно захисного харчування. Вагомий внесок зроблений для аліментарної профілактики антиоксидантної недостатності обмінних процесів, що виникають під впливом радіації, ожиріння, залізодефіцитних станів та онкологічних захворювань.