Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Дата:
24.10.2022 день
2022-10-24T00:00:00+03:00
2022-10-25T00:00:00+03:00

Всесвітній день боротьби з поліомієлітомЦей день засновано за ініціативою міжнародної благодійної організації Rotary International під егідою ВООЗ. Дату обрано не випадково – 24 жовтня народився Джонас Солк, американський епідеміолог і вірусолог, який розробив першу вакцину проти поліомієліту.

Поліомієліт – вірусна інфекція, яка передається крапельним або перорально-фекальним шляхом. Найчастіше інфекція передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Вірус розмножується в кишечнику та спричиняє ураження нервової системи. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Але найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років.

Специфічний прояв поліомієліту – розвиток в’ялих паралічів, переважно ніг і тулуба. Паралічі кінцівок є причиною інвалідності 30–40% хворих. У 5–10% осіб розвивається параліч дихальних м’язів – основна причина летальності при цій хворобі. Навіть після одужання функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

Слід пам’ятати, що дикий штам вірусу поліомієліту циркулює в Афганістані, Пакистані та Нігерії. Внаслідок зниження колективного імунітету через невакцинованих дітей, а також велику кількість біженців з Близького Сходу, вірус почав поширюватись світом. В Україні з 2015 р. підтверджено активну циркуляцію вірусу поліомієліту.

Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Вакцинація – єдиний спосіб запобігти захворюванню. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Існує два типи вакцин – одна містить живий ослаблений вірус поліомієліту (крапають в рот), друга містить убитий вірус поліомієліту (вводять ін’єкційно). Обидві належать до безпечних вакцин.

Цей день засновано за ініціативою міжнародної благодійної організації Rotary International під егідою ВООЗ. Дату обрано не випадково – 24 жовтня народився Джонас Солк, американський епідеміолог і вірусолог, який розробив першу вакцину проти поліомієліту. Поліомієліт – вірусна інфекція, яка передається крапельним або перорально-фекальним шляхом. Найчастіше інфекція передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Вірус розмножується в кишечнику та спричиняє ураження нервової системи. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Але найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Специфічний прояв поліомієліту – розвиток в’ялих паралічів, переважно ніг і тулуба. Паралічі кінцівок є причиною інвалідності 30–40% хворих. У 5–10% осіб розвивається параліч дихальних м’язів – основна причина летальності при цій хворобі. Навіть після одужання функція вражених нервів і м’язів не відновлюється. Слід пам’ятати, що дикий штам вірусу поліомієліту циркулює в Афганістані, Пакистані та Нігерії. Внаслідок зниження колективного імунітету через невакцинованих дітей, а також велику кількість біженців з Близького Сходу, вірус почав поширюватись світом. В Україні з 2015 р. підтверджено активну циркуляцію вірусу поліомієліту. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Вакцинація – єдиний спосіб запобігти захворюванню. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Існує два типи вакцин – одна містить живий ослаблений вірус поліомієліту (крапають в рот), друга містить убитий вірус поліомієліту (вводять ін’єкційно). Обидві належать до безпечних вакцин.