9 травня 2023 року у проєкті «Медичні діалоги» вийшла чергова програма – «Хвороби давніх людей». До нас в гості завітала Олександра Козак, канд. істор. наук, старший науковий співробітник відділу біоархеології Інституту археології НАН України. Бесіду веде Наталія Малішевська, головний бібліотекар ННМБУ.
Жан-Жак Русо, відомий філософ доби Просвітництва, висунув гіпотезу про «золоте століття» на зорі людства. В той час наче б то люди не хворіли, жили довго і щасливо у гармонії із природою. Погляди на історію людства і розвиток суспільства з ХVІІІ ст. змінилися, але й зараз можна почути думку, що життя раніше було кращим і люди менше хворіли. Чи так це? Розібратися допоможе археологія – історична наука, яка вивчає життя та побут давніх людей за речовими артефактами, знайденими під час розкопок. Слід зазначити, що сучасні археологічні дослідження неможливі без тісної співпраці істориків із фахівцями природничих наук. Існує окремий напрямок – біоархеологія, яка опікується вивченням біологічного матеріалу, знайденого під час розкопок. Ця дисципліна утворилася на межі різних наук і охоплює широкий спектр палеоботанічних, палеозоологічних та антропологічних досліджень.
Гість нашої програми – О.Д. Козак, антрополог, фахівець із палеопатології – науки, що саме і вивчає хвороби давніх людей. Такі дослідження, за влучним висловом американських вчених Iscan M.Y. та Kennedy K.A.R., дозволяють реконструювати «життя зі скелету». Як діяльність людей змінює природний ландшафт, так умови її життя позначаються на скелеті. Він надає важливу інформацію не тільки про біологічну стать і вік людини, але й вказує на рівень активності та стан здоров’я. Вивчаючи скелет, можна не тільки визначити хвороби давніх людей, а й з’ясувати побутові умови, професійні навантаження тощо. Палеопатологія – це наука, яка перебуває на межі медичних досліджень та історичних реконструкцій.
Як спосіб життя впливав на формування скелету людини? Чи відрізнялась тривалість життя людини у палеоліті та часи Київської Русі? Які хвороби були найбільш поширені в часи Київської Русі? Як лікувались в давнину? Відповіді на ці та багато інших питань у нашій програмі «Хвороби давніх людей».
Також у фондах ННМБУ можна ознайомитись з літературою на дану тему:
О.Д. Козак. Кияни княжої доби. Біоархеологічні студії. – К., 2010.