Літні люди потребують нашого захисту

Сьогодні люди живуть довше. Це пов’язано передовсім із зростанням рівня життя і здобутками медицини, зокрема в галузі геріатрії. Наразі важливим є питання не тільки продовжити вік людині, але й підвищити якість життя. Разом із тим нагальною стає проблема старіння населення Землі

На біологічному рівні старіння є результат накопичення різноманітних молекулярних і клітинних пошкоджень, що врешті решт позначається на стані здоров’я. Але це не тільки біологічний процес. Старіння часто пов’язане з життєвими змінами, такими як вихід на пенсію, переїзд, смерть друзів і партнерів. Люди похилого віку часто вважаються слабкими або залежними, стаючи тягарем для суспільства, що може призвести до їх дискримінації.

Якщо раніше продовження життя стосувалось лише розвинутих країн, то зараз все більше людей старшого віку з’являється у державах із середнім і низьким рівнем економічного розвитку. Можна сказати, що стався демографічний зсув на всій планеті. Швидке старіння населення створює безпрецедентні проблеми: зміна тягаря захворювань, збільшення витрат на охорону здоров’я, нестача робочої сили, скорочення заощаджень та виплати пенсій.

Дані свідчать, частка людей із гарним здоров’ям залишається в цілому постійною. І це ніяк не корегує з продовженням життя. Тож важливо, щоб літні люди прожили ці роки в доброму здоров’ї.

Генеральна Асамблея ООН оголосила 2021–2030 роки Десятиліттям здорового старіння. ВООЗ розробила Глобальну стратегію та Плані дій із глобальної співпраці на рівні урядів, громадянських організацій, медичної спільноти, науковців, соціальних працівників, ЗМІ тощо задля забезпечення тривалішого та здоровішого життя населення. Мета Десятиліття здорового старіння – зменшення несправедливості та покращення життя літніх людей, їхніх сімей та громад шляхом спільних дій у чотирьох сферах:

  • зміна ставлення суспільства до того, як, на наш погляд, почувається і діє людина з віком;
  • зміна ставлення громад щодо розвитку здібностей літніх людей;
  • надання послуг, зокрема первинної медико-санітарної допомоги, орієнтованих на потреби літніх людей;
  • надання літнім людям доступу до якісного довгострокового догляду.

Публікації на цю тему

Сьогодні люди живуть довше. Це пов’язано передовсім із зростанням рівня життя і здобутками медицини, зокрема в галузі геріатрії. Наразі важливим є питання не тільки продовжити вік людині, але й підвищити якість життя. Разом із тим нагальною стає проблема старіння населення Землі На біологічному рівні старіння є результат накопичення різноманітних молекулярних і клітинних пошкоджень, що врешті решт позначається на стані здоров’я. Але це не тільки біологічний процес. Старіння часто пов’язане з життєвими змінами, такими як вихід на пенсію, переїзд, смерть друзів і партнерів. Люди похилого віку часто вважаються слабкими або залежними, стаючи тягарем для суспільства, що може призвести до їх дискримінації. Якщо раніше продовження життя стосувалось лише розвинутих країн, то зараз все більше людей старшого віку з’являється у державах із середнім і низьким рівнем економічного розвитку. Можна сказати, що стався демографічний зсув на всій планеті. Швидке старіння населення створює безпрецедентні проблеми: зміна тягаря захворювань, збільшення витрат на охорону здоров’я, нестача робочої сили, скорочення заощаджень та виплати пенсій. Дані свідчать, частка людей із гарним здоров’ям залишається в цілому постійною. І це ніяк не корегує з продовженням життя. Тож важливо, щоб літні люди прожили ці роки в доброму здоров’ї. Генеральна Асамблея ООН оголосила 2021–2030 роки Десятиліттям здорового старіння. ВООЗ розробила Глобальну стратегію та Плані дій із глобальної співпраці на рівні урядів, громадянських організацій, медичної спільноти, науковців, соціальних працівників, ЗМІ тощо задля забезпечення тривалішого та здоровішого життя населення. Мета Десятиліття здорового старіння – зменшення несправедливості та покращення життя літніх людей, їхніх сімей та громад шляхом спільних дій у чотирьох сферах:
  • зміна ставлення суспільства до того, як, на наш погляд, почувається і діє людина з віком;
  • зміна ставлення громад щодо розвитку здібностей літніх людей;
  • надання послуг, зокрема первинної медико-санітарної допомоги, орієнтованих на потреби літніх людей;
  • надання літнім людям доступу до якісного довгострокового догляду.