Мареку Кравчику – 75 років!

16 лютого 2021 виповнюється 75 років від дня народження Марека Кравчика – видатного польського професора, лікаря, спеціаліста зі загальної хірургії, онкохірургії та клінічної трансплантології, засновника польської трансплантації печінки, академічного викладача, Ректора Варшавського медичного університету у 2008-2016 роках. У Польській медичній бібліотеці підготували книжкову виставку, присвячену творчій діяльності великої постаті польської медицині.

Марек Станіслав Кравчик, народився 16 лютого 1946 року в місті Прушкуві, Польща. Після закінчення середньої школи у 1963 році навчався на Медичному факультеті Медичної академії у Варшаві. З 1966 року, з третього року навчання, Марек Кравчик почав відвідувати чергові години невідкладної допомоги в 2-ій хірургічній клініці Медичного факультету Медичної академії. Його зачарував той факт, що лікар може швидко допомогти хворому. Хірургія є однією з тих спеціальностей, коли результат добре зробленої лікарем роботи, його вправних дій може бути помітний практично зразу після операції. Марек Кравчик ще з дитинства мріяв допомагати хворим, був переконаний, що ефективно і добре їх лікуватиме. І він вибрав хірургію! В цей період Марек приєднався до студентського наукового товариства і підготував перші публікації. У 1969 році він закінчив Медичний
факультет Медичної академії, отримав диплом лікаря та пов’язав своє професійне і наукове життя з цим університетом. У 1969-1971 роках пройшов післядипломне стажування в клініках Медичної академії. У 1971 році Марек Кравчик розпочав навчання в
докторантурі цього учбового закладу. У 1973 році він був працевлаштований старшим асистентом у 2-ій хірургічній клініці. Того ж року здобув спеціалізацію 1-го ступеня із загальної хірургії. У 1975 році Марек Кравчик на Медичному факультеті Медичної академії у Варшаві захистив докторську дисертацію з медичних наук і отримав звання доктора медичних наук. Спеціалізацію 2-го ступеня із загальної хірургії одержав в 1977 році.

На рубежі 80-90-х років Марек Кравчик на міжнародних наукових конгресах дізнався про лапароскопічну хірургію. Він зрозумів, що світ рухається вперед, і можна оперувати по новому, використовуючи малоінвазивні методи. Він хотів запровадити в Польщі новаторські методи лікування. Марек Кравчик пройшов ряд професійних стажувань в різних хірургічних центрах Європи. Будучи за результатами конкурсу стипендіатом Фонду Олександра фон Гумбольдта, перебував в 1978-1979 роках у Німеччині, у Гейдельберзькій хірургічній клініці, що належить Гейдельберзькому університету. Під час роботи в клініці він розпочав експериментальні дослідження для своєї габілітаційної дисертації. Ступінь габілітованого доктора медичних наук дістав у 1987 році. Марек Кравчик у 1989-1990 роках вдруге отримав стипендію Фонду Олександра фон Гумбольдта і навчався в хірургічних клініках Гейдельберзького університету в Мангеймі, а у 1991 році – в університеті Данді, Шотландія, в Кембриджському університеті, Англія та в лікарні Святого Йосипа в Шарлеруа, Бельгія. В Шотландії Марек Кравчик разом з колегами із клініки стажувався у піонера лапароскопічних процедур – сера Альфреда Кус′єрі. Там вони готувалися до першої в Польщі лапароскопічної холецистектомії. У червні 1992 року він провів першу лапароскопічну холецистектомію в Польщі у 2-ій хірургічній клініці без участі хірургів з інших країн. Пізніше Марек Кравчик разом з колегами почали робити все більше і більше цих процедур, вони також навчали лікарів поширювати цей метод в Польщі. Довгий час в експериментальній лабораторії організовували навчальні курси з цієї техніки. Кравчика запросили виконати лапароскопічну холецистектомію два великі університети Польщі – Медична академія у Вроцлаві та Медична академія в Гданську.

У 1990-1999 роках Марек Кравчик був провінційним спеціалістом із загальної хірургії у Плоцькому воєводстві, а з 1999 року по липень 2008 року виконував цю ж функцію в Мазовецькому воєводстві. Будучи провінційним спеціалістом, він був ініціатором та організатором п′яти симпозіумів під назвою “Мазовецькі хірургічні дні” з питань прогресу в хірургії та трансплантації печінки. З 1999 року по 2003 рік він також був провінційним спеціалістом з клінічної трансплантації в Куявсько-Поморському воєводстві. У 1993 році Марек Кравчик як стипендіат уряду Франції пройшов навчання з трансплантації печінки в хірургічній клініці Паризького університету у Вільжуїфі, яке проводив видатний фахівець з хірургії печінки професор Анрі Вісмут. Далі, у 1995 році, пройшов стажування у клініці в Страсбурзі, Франція, а у 1999 році – в клініці хірургії та трансплантації печінки в Бордо, Франція. У наступні роки Марек Кравчик взяв участь у розробці програми трансплантації печінки, в результаті якої в 1996 році було проведено шість трансплантацій печінки, у 2003 році – 71, а в 2005 році – 102 трансплантації. На сьогодні у 2-ій хірургічній клініці виконано понад 2000 трансплантацій печінки.

Мареку Кравчику - 75 років!У 1995 році Марек Кравчик отримав вчене звання професора від Президента Республіки Польща. У 1999 році він був переведений на посаду професора. У 1996 році за рішенням Наукової ради Медичного факультету Медичної академії у Варшаві він став заступником декана, а в 2002-2008 роках деканом Першого Медичного факультету Медичної академії. 1 жовтня 1998 року він переміг на конкурсі на посаду Керівника Кафедри і Клініки хірургічної Медичного факультету Медичної академії у Варшаві (нині Варшавського Медичного університету). Професор Марек Кравчик повністю модернізував клініку, надавши пацієнтові стандарт лікування найкращих європейських центрів. У 2002 році він організував в клініці відділення інтенсивної хірургічної терапії, що обслуговує переважно пацієнтів після трансплантації печінки. Це відділення відповідає світовим стандартам у галузі надання допомоги пацієнтам після трансплантації органів.

Мареку Кравчику - 75 років!У 1999 році спільно з Інститутом охорони здоров’я дітей започатковано програму трансплантації печінки від живого донора. Того ж року це призвело до першої успішної трансплантації фрагмента печінки від живого донора в Польщі (від батька хворому сину). Друга операція також мала позитивний результат. Марек Кравчик відмічав, у клініці дуже ретельно готувались до цих операцій. Це було вирішальним, оскільки для хірурга, як і для будь-якої людини, яка починає щось нове, надзвичайно важливо, щоб початок був успішним. У Польщі діти, яким потрібна трансплантація печінки, отримують в основному своєчасну та ефективну допомогу завдяки можливості пожертв від живих донорів. Марек Кравчик здійснив трансплантацію печінки від живого дорослого донора  дорослому реципієнту. Цей метод можна застосовувати у дорослих, але це пов’язано із значними труднощами і зараз цим не користуються. Пересаджують лише печінку померлих донорів. У Клініці під керівництвом професора Кравчика також здійснили першу одночасну трансплантацію печінки та нирок хворому дорослому в Польщі. У наступні роки Клініка надзвичайно розвинула свою діяльність у галузі хірургії печінки та трансплантації цього органу. З цієї причини у 2006 році назву Кафедри і Клініки було змінено на наступну – Кафедра i Клініка Хірургії загальної, трансплантаційної і печінки. Марек Кравчик спеціалізацію з клінічної трансплантології здобув у 2003 році. Пухлини печінки та жовчних проток, інші ракові процеси травного тракту були складовою частиною його наукових та клінічних інтересів. У 2007 році отримав спеціалізацію з онкологічної хірургії. Професор, габілітований доктор медичних наук Марек Кравчик – Ректор двох термінів Варшавського медичного університету (2008-2016), президент Конференції ректорів варшавських університетів (2008-2016) – є однією з найважливіших фігур польської медицини.

Мареку Кравчику - 75 років!Професор Марек Кравчик – вчений та хірург, засновник хірургії печінки та школи трансплантації печінки в Польщі. Почесний член 9 іноземних наукових товариств та 5 польських наукових товариств. З 2011 року – почесний член Варшавського наукового Товариства, в 2001-2003 роках – президент Польського Товариства транспланталогів, у 2011-2013 роках – президент Товариства польських хірургів, у 2016-2017 роках – президент Європейської хірургічної асоціації, з 2019 року – почесний член Товариства американських хірургів. Професор Кравчик – член Французької хірургічної академії (у Польщі лише 4 члени, у тому числі, покійний професор Ян Нелюбович та живі професор Стефан Весоловський та професор Павел Ницковський). Професор Марек Кравчик був першим польським хірургом, який отримав почесний Європейський диплом експерта з хірургії печінки, жовчних проток та підшлункової залози. Науковий доробок професора Кравчика містить 537 наукових праць, опублікованих у національних та зарубіжних журналах, він редактор чи співавтор 70 книг – підручників, монографій за фахом, з історії польської медицини і ін., 772-х статей, представлених на польських та міжнародних конгресах. Промоутер 12 докторських дисертацій, керівник 8 габілітаційних робіт. 10 співробітників Кафедри i Клініки Хірургії загальної, трансплантаційної і печінки здобули вчене звання професора.

Мареку Кравчику - 75 років!Професор Марек Кравчик удостоєний звання Почесного доктора університету імені Яна Кохановського в місті Кельцах Свентокшиського воєводства в 2019 році. Він дійсний член Польської академії наук з 2019 року, член-кореспондент Польської академії знань з 2014 року. За визначні досягнення в галузі медицини Марека Кравчика відзначено багатьма нагородами як у Польщі, так і в багатьох країнах світу, в тому числі, найвищими нагородами Польщі – Золотий Хрест за Заслуги, Командорський Хрест Ордена Відродження Польщі, Кавалерійський Хрест Ордена Відродження Польщі, медаль Папи Франциска «Pro Ecclesia et Pontifice», медаль «За заслуги перед Варшавською архиєпархією», медаль «Глорія медицини» Польського Лікарського Товариства, нагороди Міністра охорони здоров’я, Міністра науки та вищої освіти та багато інших відзнак. Професор Марек Кравчик – лауреат премії Золотий OTIS 2018 за наукові та педагогічні досягнення. У 2017 році професору Мареку Кравчику в списку найвпливовіших людей польської медицини було присвоєне почесне 65 місце.

Мареку Кравчику - 75 років!Віра є нормою його життя. Найпрекраснішим у професійному житті Марек Кравчик вважає те, що він став лікарем, усвідомлення того, що може допомагати. Марек Кравчик відмічає, що робота лікаря настільки трудомістка, що на відпочинок часто не залишається часу. Він почав працювати в 1969 році, 51 рік тому, і за цей час у нього не було жодного вихідного дня, як і  не було проблем зі здоров’ям. Сьогодні він має більше вільного часу. Спорт залишається його захопленням, він грає в теніс для розваги, катається на лижах. І звичайно, присвячує себе медицині. Пише наукові статті та оглядає публікації.

Мареку Кравчику - 75 років!Марек Кравчик одружений. Подружжя Кравчиків має одного сина Пьотра. У Польській медичній бібліотеці серед польських видань чільне місце належить книгам, які передав у дар професор Марек Кравчик. Це цінні видання, за авторством чи редакцією Марека Кравчика, мають дарчі написи і користуються попитом читачів.

 

Останні публікації

16 лютого 2021 виповнюється 75 років від дня народження Марека Кравчика – видатного польського професора, лікаря, спеціаліста зі загальної хірургії, онкохірургії та клінічної трансплантології, засновника польської трансплантації печінки, академічного викладача, Ректора Варшавського медичного університету у 2008-2016 роках. У Польській медичній бібліотеці підготували книжкову виставку, присвячену творчій діяльності великої постаті польської медицині. Марек Станіслав Кравчик, народився 16 лютого 1946 року в місті Прушкуві, Польща. Після закінчення середньої школи у 1963 році навчався на Медичному факультеті Медичної академії у Варшаві. З 1966 року, з третього року навчання, Марек Кравчик почав відвідувати чергові години невідкладної допомоги в 2-ій хірургічній клініці Медичного факультету Медичної академії. Його зачарував той факт, що лікар може швидко допомогти хворому. Хірургія є однією з тих спеціальностей, коли результат добре зробленої лікарем роботи, його вправних дій може бути помітний практично зразу після операції. Марек Кравчик ще з дитинства мріяв допомагати хворим, був переконаний, що ефективно і добре їх лікуватиме. І він вибрав хірургію! В цей період Марек приєднався до студентського наукового товариства і підготував перші публікації. У 1969 році він закінчив Медичний факультет Медичної академії, отримав диплом лікаря та пов’язав своє професійне і наукове життя з цим університетом. У 1969-1971 роках пройшов післядипломне стажування в клініках Медичної академії. У 1971 році Марек Кравчик розпочав навчання в докторантурі цього учбового закладу. У 1973 році він був працевлаштований старшим асистентом у 2-ій хірургічній клініці. Того ж року здобув спеціалізацію 1-го ступеня із загальної хірургії. У 1975 році Марек Кравчик на Медичному факультеті Медичної академії у Варшаві захистив докторську дисертацію з медичних наук і отримав звання доктора медичних наук. Спеціалізацію 2-го ступеня із загальної хірургії одержав в 1977 році. На рубежі 80-90-х років Марек Кравчик на міжнародних наукових конгресах дізнався про лапароскопічну хірургію. Він зрозумів, що світ рухається вперед, і можна оперувати по новому, використовуючи малоінвазивні методи. Він хотів запровадити в Польщі новаторські методи лікування. Марек Кравчик пройшов ряд професійних стажувань в різних хірургічних центрах Європи. Будучи за результатами конкурсу стипендіатом Фонду Олександра фон Гумбольдта, перебував в 1978-1979 роках у Німеччині, у Гейдельберзькій хірургічній клініці, що належить Гейдельберзькому університету. Під час роботи в клініці він розпочав експериментальні дослідження для своєї габілітаційної дисертації. Ступінь габілітованого доктора медичних наук дістав у 1987 році. Марек Кравчик у 1989-1990 роках вдруге отримав стипендію Фонду Олександра фон Гумбольдта і навчався в хірургічних клініках Гейдельберзького університету в Мангеймі, а у 1991 році – в університеті Данді, Шотландія, в Кембриджському університеті, Англія та в лікарні Святого Йосипа в Шарлеруа, Бельгія. В Шотландії Марек Кравчик разом з колегами із клініки стажувався у піонера лапароскопічних процедур – сера Альфреда Кус′єрі. Там вони готувалися до першої в Польщі лапароскопічної холецистектомії. У червні 1992 року він провів першу лапароскопічну холецистектомію в Польщі у 2-ій хірургічній клініці без участі хірургів з інших країн. Пізніше Марек Кравчик разом з колегами почали робити все більше і більше цих процедур, вони також навчали лікарів поширювати цей метод в Польщі. Довгий час в експериментальній лабораторії організовували навчальні курси з цієї техніки. Кравчика запросили виконати лапароскопічну холецистектомію два великі університети Польщі – Медична академія у Вроцлаві та Медична академія в Гданську. У 1990-1999 роках Марек Кравчик був провінційним спеціалістом із загальної хірургії у Плоцькому воєводстві, а з 1999 року по липень 2008 року виконував цю ж функцію в Мазовецькому воєводстві. Будучи провінційним спеціалістом, він був ініціатором та організатором п′яти симпозіумів під назвою "Мазовецькі хірургічні дні" з питань прогресу в хірургії та трансплантації печінки. З 1999 року по 2003 рік він також був провінційним спеціалістом з клінічної трансплантації в Куявсько-Поморському воєводстві. У 1993 році Марек Кравчик як стипендіат уряду Франції пройшов навчання з трансплантації печінки в хірургічній клініці Паризького університету у Вільжуїфі, яке проводив видатний фахівець з хірургії печінки професор Анрі Вісмут. Далі, у 1995 році, пройшов стажування у клініці в Страсбурзі, Франція, а у 1999 році – в клініці хірургії та трансплантації печінки в Бордо, Франція. У наступні роки Марек Кравчик взяв участь у розробці програми трансплантації печінки, в результаті якої в 1996 році було проведено шість трансплантацій печінки, у 2003 році – 71, а в 2005 році – 102 трансплантації. На сьогодні у 2-ій хірургічній клініці виконано понад 2000 трансплантацій печінки. У 1995 році Марек Кравчик отримав вчене звання професора від Президента Республіки Польща. У 1999 році він був переведений на посаду професора. У 1996 році за рішенням Наукової ради Медичного факультету Медичної академії у Варшаві він став заступником декана, а в 2002-2008 роках деканом Першого Медичного факультету Медичної академії. 1 жовтня 1998 року він переміг на конкурсі на посаду Керівника Кафедри і Клініки хірургічної Медичного факультету Медичної академії у Варшаві (нині Варшавського Медичного університету). Професор Марек Кравчик повністю модернізував клініку, надавши пацієнтові стандарт лікування найкращих європейських центрів. У 2002 році він організував в клініці відділення інтенсивної хірургічної терапії, що обслуговує переважно пацієнтів після трансплантації печінки. Це відділення відповідає світовим стандартам у галузі надання допомоги пацієнтам після трансплантації органів. У 1999 році спільно з Інститутом охорони здоров'я дітей започатковано програму трансплантації печінки від живого донора. Того ж року це призвело до першої успішної трансплантації фрагмента печінки від живого донора в Польщі (від батька хворому сину). Друга операція також мала позитивний результат. Марек Кравчик відмічав, у клініці дуже ретельно готувались до цих операцій. Це було вирішальним, оскільки для хірурга, як і для будь-якої людини, яка починає щось нове, надзвичайно важливо, щоб початок був успішним. У Польщі діти, яким потрібна трансплантація печінки, отримують в основному своєчасну та ефективну допомогу завдяки можливості пожертв від живих донорів. Марек Кравчик здійснив трансплантацію печінки від живого дорослого донора  дорослому реципієнту. Цей метод можна застосовувати у дорослих, але це пов’язано із значними труднощами і зараз цим не користуються. Пересаджують лише печінку померлих донорів. У Клініці під керівництвом професора Кравчика також здійснили першу одночасну трансплантацію печінки та нирок хворому дорослому в Польщі. У наступні роки Клініка надзвичайно розвинула свою діяльність у галузі хірургії печінки та трансплантації цього органу. З цієї причини у 2006 році назву Кафедри і Клініки було змінено на наступну – Кафедра i Клініка Хірургії загальної, трансплантаційної і печінки. Марек Кравчик спеціалізацію з клінічної трансплантології здобув у 2003 році. Пухлини печінки та жовчних проток, інші ракові процеси травного тракту були складовою частиною його наукових та клінічних інтересів. У 2007 році отримав спеціалізацію з онкологічної хірургії. Професор, габілітований доктор медичних наук Марек Кравчик – Ректор двох термінів Варшавського медичного університету (2008-2016), президент Конференції ректорів варшавських університетів (2008-2016) – є однією з найважливіших фігур польської медицини. Професор Марек Кравчик – вчений та хірург, засновник хірургії печінки та школи трансплантації печінки в Польщі. Почесний член 9 іноземних наукових товариств та 5 польських наукових товариств. З 2011 року – почесний член Варшавського наукового Товариства, в 2001-2003 роках – президент Польського Товариства транспланталогів, у 2011-2013 роках – президент Товариства польських хірургів, у 2016-2017 роках – президент Європейської хірургічної асоціації, з 2019 року – почесний член Товариства американських хірургів. Професор Кравчик – член Французької хірургічної академії (у Польщі лише 4 члени, у тому числі, покійний професор Ян Нелюбович та живі професор Стефан Весоловський та професор Павел Ницковський). Професор Марек Кравчик був першим польським хірургом, який отримав почесний Європейський диплом експерта з хірургії печінки, жовчних проток та підшлункової залози. Науковий доробок професора Кравчика містить 537 наукових праць, опублікованих у національних та зарубіжних журналах, він редактор чи співавтор 70 книг – підручників, монографій за фахом, з історії польської медицини і ін., 772-х статей, представлених на польських та міжнародних конгресах. Промоутер 12 докторських дисертацій, керівник 8 габілітаційних робіт. 10 співробітників Кафедри i Клініки Хірургії загальної, трансплантаційної і печінки здобули вчене звання професора. Професор Марек Кравчик удостоєний звання Почесного доктора університету імені Яна Кохановського в місті Кельцах Свентокшиського воєводства в 2019 році. Він дійсний член Польської академії наук з 2019 року, член-кореспондент Польської академії знань з 2014 року. За визначні досягнення в галузі медицини Марека Кравчика відзначено багатьма нагородами як у Польщі, так і в багатьох країнах світу, в тому числі, найвищими нагородами Польщі – Золотий Хрест за Заслуги, Командорський Хрест Ордена Відродження Польщі, Кавалерійський Хрест Ордена Відродження Польщі, медаль Папи Франциска «Pro Ecclesia et Pontifice», медаль «За заслуги перед Варшавською архиєпархією», медаль «Глорія медицини» Польського Лікарського Товариства, нагороди Міністра охорони здоров’я, Міністра науки та вищої освіти та багато інших відзнак. Професор Марек Кравчик – лауреат премії Золотий OTIS 2018 за наукові та педагогічні досягнення. У 2017 році професору Мареку Кравчику в списку найвпливовіших людей польської медицини було присвоєне почесне 65 місце. Віра є нормою його життя. Найпрекраснішим у професійному житті Марек Кравчик вважає те, що він став лікарем, усвідомлення того, що може допомагати. Марек Кравчик відмічає, що робота лікаря настільки трудомістка, що на відпочинок часто не залишається часу. Він почав працювати в 1969 році, 51 рік тому, і за цей час у нього не було жодного вихідного дня, як і  не було проблем зі здоров’ям. Сьогодні він має більше вільного часу. Спорт залишається його захопленням, він грає в теніс для розваги, катається на лижах. І звичайно, присвячує себе медицині. Пише наукові статті та оглядає публікації. Марек Кравчик одружений. Подружжя Кравчиків має одного сина Пьотра. У Польській медичній бібліотеці серед польських видань чільне місце належить книгам, які передав у дар професор Марек Кравчик. Це цінні видання, за авторством чи редакцією Марека Кравчика, мають дарчі написи і користуються попитом читачів.