Масаж: танець рук

Притискаючи руку до місця, що болить, ми намагаємось полегшити свій стан. Але навіть не усвідомлюємо, що погладжування, розтирання і тиск є прийомами одного з найдавніших методів лікування — масажу. Вчені припускають, що так люди намагались себе лікувати ще у первісні часи. А основні прийоми масажу вперше були описані в медичних трактатах Стародавніх Китаю та Індії.

На сьогодні масаж використовують із лікувальною, профілактичною, гігієнічною та косметичною метою. Його призначають у комплексній терапії при захворюваннях опорно-рухового апарату, серцево-судинної і нервової систем, органів дихання і травлення, шкіри тощо.

Останніми роками цікавість до використання такого методу лікування у новонароджених виявили західні вчені. Дослідження показали, що масаж сприяє збільшенню ваги у недоношених дітей. А це є важливим фактором, оскільки малюки, які стабільні за станом здоров’я, змушені перебувати у лікарні до того часу, поки не наберуть достатньої ваги. Своєю чергою знаходження довгий час у стаціонарі позначається на вартості лікування.

Окрім того, мета-аналіз результатів лікувального масажу у недоношених немовлят продемонстрував підвищення в них щільності кісток, зменшення спастичного болю, підвищення толерантності дітей до годування, покращення режиму сну та неспання. А за умови проведення масажу батьками покращувався також їх емоційний зв’язок з малюком.

Раніше було виявлено, що немовлята, які разом із масажем протягом 10 днів отримували можливість тричі на день вільно здійснювати пасивні рухи ручками і ніжками хоча б 15 хвилин, демонстрували більш зрілу орієнтацію, моторику, а також виявляли більш широкий діапазон поведінки. Таких немовлят стали виписувати з лікарні на 6 днів раніше, що дало економію лікарняних коштів у розмірі 3000 доларів на кожну дитину. Свого часу це призвело до перегляду ставлення медичної спільноти до сповивання. Можливо подальші дослідження щодо застосування масажу у недоношених малюків призведе до змін у парадигмі догляду за такими немовлятами.

Стаття підготовлена за оригінальними дослідженнями, представленими в нашій бібліотеці:

  1. Field T, Diego M, Hernandez-Reif M. Preterm infant massage therapy research: a review. Infant Behav Dev. 2010 Apr;33(2):115-24. doi: 10.1016/j.infbeh.2009.12.004.
  2. Frank F. Scafidi, Tiffany M. Field, Saul M. Schanberg and all. Effects of tactile/kinesthetic stimulation on the clinical course and sleep/wake behavior of preterm neonates. Infant Behav Dev. 1986 Jan-Mar;9(1):91-105. doi: 10.1016/0163-6383(86)90041-X

Публікації на цю тему

Притискаючи руку до місця, що болить, ми намагаємось полегшити свій стан. Але навіть не усвідомлюємо, що погладжування, розтирання і тиск є прийомами одного з найдавніших методів лікування — масажу. Вчені припускають, що так люди намагались себе лікувати ще у первісні часи. А основні прийоми масажу вперше були описані в медичних трактатах Стародавніх Китаю та Індії. На сьогодні масаж використовують із лікувальною, профілактичною, гігієнічною та косметичною метою. Його призначають у комплексній терапії при захворюваннях опорно-рухового апарату, серцево-судинної і нервової систем, органів дихання і травлення, шкіри тощо. Останніми роками цікавість до використання такого методу лікування у новонароджених виявили західні вчені. Дослідження показали, що масаж сприяє збільшенню ваги у недоношених дітей. А це є важливим фактором, оскільки малюки, які стабільні за станом здоров’я, змушені перебувати у лікарні до того часу, поки не наберуть достатньої ваги. Своєю чергою знаходження довгий час у стаціонарі позначається на вартості лікування. Окрім того, мета-аналіз результатів лікувального масажу у недоношених немовлят продемонстрував підвищення в них щільності кісток, зменшення спастичного болю, підвищення толерантності дітей до годування, покращення режиму сну та неспання. А за умови проведення масажу батьками покращувався також їх емоційний зв’язок з малюком. Раніше було виявлено, що немовлята, які разом із масажем протягом 10 днів отримували можливість тричі на день вільно здійснювати пасивні рухи ручками і ніжками хоча б 15 хвилин, демонстрували більш зрілу орієнтацію, моторику, а також виявляли більш широкий діапазон поведінки. Таких немовлят стали виписувати з лікарні на 6 днів раніше, що дало економію лікарняних коштів у розмірі 3000 доларів на кожну дитину. Свого часу це призвело до перегляду ставлення медичної спільноти до сповивання. Можливо подальші дослідження щодо застосування масажу у недоношених малюків призведе до змін у парадигмі догляду за такими немовлятами. Стаття підготовлена за оригінальними дослідженнями, представленими в нашій бібліотеці:
  1. Field T, Diego M, Hernandez-Reif M. Preterm infant massage therapy research: a review. Infant Behav Dev. 2010 Apr;33(2):115-24. doi: 10.1016/j.infbeh.2009.12.004.
  2. Frank F. Scafidi, Tiffany M. Field, Saul M. Schanberg and all. Effects of tactile/kinesthetic stimulation on the clinical course and sleep/wake behavior of preterm neonates. Infant Behav Dev. 1986 Jan-Mar;9(1):91-105. doi: 10.1016/0163-6383(86)90041-X