Метою відзначення Міжнародного дня без тютюну є сприяння зниження поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.
Залежність від тютюну визнана однією з найпоширеніших епідемій за всю історію людства та стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легень, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.
В Україні курять 31% громадян, з яких – 45% чоловіків і 9% жінок; серед молоді – 45% юнаків і 35% дівчат. Кожен четвертий підліток викурює свою першу цигарку у віці 10 років.
Від нікотину і смол, що надходять із сигарет, страждають внутрішні органи: легені, шлунок, печінка, кістки, суглоби, м’язові тканини, повільніше загоюються рани і втрачається еластичність зв’язок. Курці часто розплачуються за сумнівне задоволення від куріння виразкою шлунку, інфарктом міокарда, онкологічними захворюваннями легень.
Пасивне куріння не менш небезпечне, ніж активне, оскільки пасивний курець вдихає ті ж небезпечні речовини, але в меншій концентрації.
В Україні та світі стають дедалі популярнішими різноманітні продукти, які пропонують як кращу альтернативу звичайним цигаркам. Але чи є вони безпечними? Ефекту нагрівання цілком достатньо для виділення шкідливих речовин, які труять організм людини так само, як це відбувається під час куріння звичайної сигарети.
Крім того, у тютюні, якій люди курять за допомогою “нагрівання-не-горіння”, міститься нікотин у дозах схожих до звичайних цигарок. Той самий нікотин, який викликає залежність та чинить негативний вплив на здоров’я. Якщо дослідити джерела заяв щодо зниження ризику або навіть користі для здоров’я від застосування такої технології, то ми побачимо, що вони базуються на дослідженнях профінансованих виробниками цих же продуктів. Натомість якісних незалежних досліджень, які б підтримували ці твердження, немає. Адже зменшення кількості певних шкідливих сполук не означає автоматичне зменшення захворюваності.
Пам’ятайте, що найкращий спосіб позбутися звички куріння та зменшити ризики для здоров’я – це зовсім відмовитись від них.
Ви можете скористатися сервісом з надання допомоги у припиненні куріння. Він розроблений у партнерстві з Міністерство охорони здоров’я України для курців та їхніх сімей. На цьому сайті можна пройти тест та дізнатися поради щодо того, як вам краще розпочинати процес відмови від куріння, а також отримати підтримку консультантів проекту ( http://stopsmoking.org.ua/ ).
Пам’ятайте, що безпечних способів курити не існує! Тому не відкладайте рішення кидати цю смертельну звичку.