Вітаємо Петра Івановича Червяка

«Скрипить, немов життя, перо
Щоб вам повідать про добро,
Яким багаті лікарі
З дарунком Божим на чолі»

Федір Тишко

У серпні 2023 року відзначає 75 років Петро Іванович Червяк – український вчений-патоморфолог, історик медицини, енциклопедист та публіцист, доктор медичних наук, професор, академік Української академії наук, дійсний член Міжнародної академії патології, Заслужений діяч науки і техніки, лауреат Премії Української академії наук, Міжнародної премії імені Григорія Сковороди, Всеукраїнської премії імені Бориса Грінченка та літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького.

Червяк Петро Іванович народився 27 серпня 1948 року в селі Стайки Ржищівського району (нині – Обухівський район Київської області) у родині робітників. Юний, сповнений світлих сподівань Петро Червяк здобував медичну освіту на лікувальному факультеті Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького(1966–1972). В 1972-1973 роках навчався в інтернатурі за фахом «патологічна анатомія», на базі Львівської обласної клінічної лікарні. Петро Іванович Червяк учень академіків Д.3. Зербіно і О.О. Шалімова.

1973-1976 роки Петро Іванович працював у Стрийській міській лікарні на посаді лікаря-патологоанатома. 1976-1977 роки – асистент кафедри патологічної анатомії, Львівського медичного інституту. 1977-1991 роки працював у Київському НДІ клінічної та експериментальної хірургії, пройшовши шлях від молодшого наукового співпрацівника до завідувача лабораторії патоморфології. 1978 року захистив кандидатську дисертацію за темою «Деякі аспекти патоморфології і патогенезу посттромбофлебітичного синдрому нижніх кінцівок». 1988 року Червяк Петро Іванович захистив докторську дисертацію за темою «Регенерація та структурні перестановки в області анастомозів виконуваних при хірургічних втручаннях на шлунку» і здобув вчену ступінь доктора медичних наук. 1996 року Петро Червяк став професором. 1992-2008 роки Петро Іванович працював на посаді начальника патологоанатомічного відділення Військово-медичного управління Служби безпеки України та професора кафедри криміналістики Національної академії Служби безпеки України. Одночасно, 1986-1988 роках очолювє патологоанатомічну службу міста Києва. 1998-2009 роки Червяк Петро Іванович – головний патологоанатом МОЗ України, перший Віце-президент Асоціації патологів України, заступник голови, голова відділення медико-біологічних і хімічних наук УАН та головний редактор «Українського журналу патології».

Науковий доробок Червяка Петра Івановича понад 150 праць. Більшість робіт професора Петра Червяка мають пріоритетний характер, зокрема, що стосується вивчення патоморфологічних змін в анастомозах шлунку та тонкої кишки, при післяопераційному панкреатиті, калькульозному холециститі, виразковій хворобі шлунку, стенозуючих захворюваннях великого сосочка дванадцятипалої кишки. Професор Петро Червяк вперше описав нову нозологічну форму – ліпідоз жовчного міхура.

1996-1997 роках П.І. Червяк видав дві фундаментальні праці, присвячені опрацюванню сучасної української медичної термінології – «Російсько-український словник медичної термінології» та «Російсько-український медичний словник».
1997 року, за редакцією Петра Івановича та за його співавторства, видано перший сучасний український підручник з патологічної анатомії для медичних вузів «Патологічна анатомія». Вперше в України Червяк Петро Іванович створив «Медичну енциклопедію» 2001 року, яка містить біля 32000 статей з усіх галузей теоретичної і прикладної медицини та споріднених з медициною знань.

У співавторстві з Олексою Пінчуком, видав науково-популярний нарис «Азбука українця – мова» (2001) та «Нариси з етно та соціолінгвістики», 2005 року. 2010 року вийшло друге, доповнене видання «Медична енциклопедія», яке містить біля 35500 статей, а 2012 року – третє доповнене видання, що містить понад 36000 статей. Цього ж 2012 року надруковано монографію «Патологічна анатомія України», яка містить дані про виникнення та розвиток патологічної анатомії в країнах Західної Європи, Російській імперії, Радянського Союзу, України.

Червяк Петро Іванович автор історичних розвідок «Лікарня «Медмістечко». Київська міська клінічна лікарні № 6. Хроніка поступу» (2013), «Кафедра патологічної анатомії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика» (2016), «Історія кафедри патологічної анатомії Національного медичного університету імені О.О. Богомольця» (2016), «Медицина України в персоналіях (енциклопедичний біобібліографічний довідник)» у 3-х томах (2019) – грунтовне, об’ємне видання, про життя і внесок у медицину лікарів, вчених-медиків України з часів праукраїнського світу, скіфської доби, часів Київської Русі, Російської імперії, Української народної республіки, УРСР та Незалежної України.

За співпраці з академіком В.І. Цимбалюком вийшло наукове видання «Світочі української медицини» (2019), «Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України: хроніка подолань та звершень (2022), Петро Іванович Червяк автор низки публіцистичних праць, що вийшли 2020 року: «До питання усвідомлення української ідентичності», «До концепції українського світу» та «Глибинна українська державність» тощо. Ім’я вченого і історика медицини Червяка Петра Іва́новича увійшло до низки загальноукраїнських довідково-біографічних видань, зокрема видання «Хто є хто на Києвщині. Видатні земляки», «Науковці України – еліта держави» та інших. За заслуги перед Україною Петра Іва́новича Червяка нагороджено Почесними грамотами Верховної Ради України, медалями та відзнаками – зокрема, Золотою медаллю Платона.

Червяк Петро Іванович створив сім’ю медиків – дружина Жучкова Ніна Віталіївна – завідувачка патологоанатомічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 6. Доньки Петра Івановича також медикині. Олена – лікарка патологоанатом. Світлана – лікарка-гастроентрологиня, косметологиня.

Сьогодні вчений продовжує свою науково-просвітницьку діяльність. Працює над випуском видань про історію медицини України. Наразі готується до видання книга про історію Київської психіатричної лікарні (нині КНП КЛ «Психіатрія»). З ННМБУ професора Петра Червяка пов’язує тісна співпраця та історія спілкування Бібліотека – Читач з 1978 року. У співпраці з командою однодумців, фахівців ННМБУ видано книги «Патоморфолог, історик медицини Сергій Микитович Старченко – до 100 річчя від дня народження» (2017), «Олександр Олексійович Шалімов. Миттєвості життєвого шляху» (2018), «Медицина України та Польщі, поєднання долями» (2021), «Хроніка життя та діяльності М.І. Пирогова (тернистими шляхами творення та звершень)» (2022).

З глибокою повагою та шаною, колектив ННМБУ щиросердечно вітає Петра Івановича Червяка – доброзичливу, чуйну людину, друга, однодумця, постійного відвідувача і читача Бібліотеки! Низький уклін Вам, пане професоре, за трепетне відношення до храму книги – ЇЇ Величності «Дому Науки і Духовності».

Дякуємо Вам, що даруєте до фондів бібліотеки свої наукові праці, книги та науково-популярні нариси. Дякуємо за співпрацю, за розуміння, що бібліотека – це серце медичної освіти, інформації та інноваційного розвитку суспільства, мистецько-культурний центр! Бажаємо Вам доброго здоровʼя, плідної праці, подальших успіхів у науковій діяльності. Нехай мрії збуваються на благо всієї спільноти. Миру! Многіє літа!

«Скрипить, немов життя, перо Щоб вам повідать про добро, Яким багаті лікарі З дарунком Божим на чолі»

Федір Тишко

У серпні 2023 року відзначає 75 років Петро Іванович Червяк - український вчений-патоморфолог, історик медицини, енциклопедист та публіцист, доктор медичних наук, професор, академік Української академії наук, дійсний член Міжнародної академії патології, Заслужений діяч науки і техніки, лауреат Премії Української академії наук, Міжнародної премії імені Григорія Сковороди, Всеукраїнської премії імені Бориса Грінченка та літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького. Червяк Петро Іванович народився 27 серпня 1948 року в селі Стайки Ржищівського району (нині – Обухівський район Київської області) у родині робітників. Юний, сповнений світлих сподівань Петро Червяк здобував медичну освіту на лікувальному факультеті Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького(1966–1972). В 1972-1973 роках навчався в інтернатурі за фахом «патологічна анатомія», на базі Львівської обласної клінічної лікарні. Петро Іванович Червяк учень академіків Д.3. Зербіно і О.О. Шалімова. 1973-1976 роки Петро Іванович працював у Стрийській міській лікарні на посаді лікаря-патологоанатома. 1976-1977 роки - асистент кафедри патологічної анатомії, Львівського медичного інституту. 1977-1991 роки працював у Київському НДІ клінічної та експериментальної хірургії, пройшовши шлях від молодшого наукового співпрацівника до завідувача лабораторії патоморфології. 1978 року захистив кандидатську дисертацію за темою «Деякі аспекти патоморфології і патогенезу посттромбофлебітичного синдрому нижніх кінцівок». 1988 року Червяк Петро Іванович захистив докторську дисертацію за темою «Регенерація та структурні перестановки в області анастомозів виконуваних при хірургічних втручаннях на шлунку» і здобув вчену ступінь доктора медичних наук. 1996 року Петро Червяк став професором. 1992-2008 роки Петро Іванович працював на посаді начальника патологоанатомічного відділення Військово-медичного управління Служби безпеки України та професора кафедри криміналістики Національної академії Служби безпеки України. Одночасно, 1986-1988 роках очолювє патологоанатомічну службу міста Києва. 1998-2009 роки Червяк Петро Іванович - головний патологоанатом МОЗ України, перший Віце-президент Асоціації патологів України, заступник голови, голова відділення медико-біологічних і хімічних наук УАН та головний редактор «Українського журналу патології». Науковий доробок Червяка Петра Івановича понад 150 праць. Більшість робіт професора Петра Червяка мають пріоритетний характер, зокрема, що стосується вивчення патоморфологічних змін в анастомозах шлунку та тонкої кишки, при післяопераційному панкреатиті, калькульозному холециститі, виразковій хворобі шлунку, стенозуючих захворюваннях великого сосочка дванадцятипалої кишки. Професор Петро Червяк вперше описав нову нозологічну форму – ліпідоз жовчного міхура. 1996-1997 роках П.І. Червяк видав дві фундаментальні праці, присвячені опрацюванню сучасної української медичної термінології - «Російсько-український словник медичної термінології» та «Російсько-український медичний словник». 1997 року, за редакцією Петра Івановича та за його співавторства, видано перший сучасний український підручник з патологічної анатомії для медичних вузів «Патологічна анатомія». Вперше в України Червяк Петро Іванович створив «Медичну енциклопедію» 2001 року, яка містить біля 32000 статей з усіх галузей теоретичної і прикладної медицини та споріднених з медициною знань. У співавторстві з Олексою Пінчуком, видав науково-популярний нарис «Азбука українця - мова» (2001) та «Нариси з етно та соціолінгвістики», 2005 року. 2010 року вийшло друге, доповнене видання «Медична енциклопедія», яке містить біля 35500 статей, а 2012 року - третє доповнене видання, що містить понад 36000 статей. Цього ж 2012 року надруковано монографію «Патологічна анатомія України», яка містить дані про виникнення та розвиток патологічної анатомії в країнах Західної Європи, Російській імперії, Радянського Союзу, України. Червяк Петро Іванович автор історичних розвідок «Лікарня «Медмістечко». Київська міська клінічна лікарні № 6. Хроніка поступу» (2013), «Кафедра патологічної анатомії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика» (2016), «Історія кафедри патологічної анатомії Національного медичного університету імені О.О. Богомольця» (2016), «Медицина України в персоналіях (енциклопедичний біобібліографічний довідник)» у 3-х томах (2019) – грунтовне, об'ємне видання, про життя і внесок у медицину лікарів, вчених-медиків України з часів праукраїнського світу, скіфської доби, часів Київської Русі, Російської імперії, Української народної республіки, УРСР та Незалежної України. За співпраці з академіком В.І. Цимбалюком вийшло наукове видання «Світочі української медицини» (2019), «Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України: хроніка подолань та звершень (2022), Петро Іванович Червяк автор низки публіцистичних праць, що вийшли 2020 року: «До питання усвідомлення української ідентичності», «До концепції українського світу» та «Глибинна українська державність» тощо. Ім'я вченого і історика медицини Червяка Петра Іва́новича увійшло до низки загальноукраїнських довідково-біографічних видань, зокрема видання «Хто є хто на Києвщині. Видатні земляки», «Науковці України - еліта держави» та інших. За заслуги перед Україною Петра Іва́новича Червяка нагороджено Почесними грамотами Верховної Ради України, медалями та відзнаками - зокрема, Золотою медаллю Платона. Червяк Петро Іванович створив сім'ю медиків - дружина Жучкова Ніна Віталіївна - завідувачка патологоанатомічного відділення Київської міської клінічної лікарні № 6. Доньки Петра Івановича також медикині. Олена - лікарка патологоанатом. Світлана – лікарка-гастроентрологиня, косметологиня. Сьогодні вчений продовжує свою науково-просвітницьку діяльність. Працює над випуском видань про історію медицини України. Наразі готується до видання книга про історію Київської психіатричної лікарні (нині КНП КЛ «Психіатрія»). З ННМБУ професора Петра Червяка пов'язує тісна співпраця та історія спілкування Бібліотека – Читач з 1978 року. У співпраці з командою однодумців, фахівців ННМБУ видано книги «Патоморфолог, історик медицини Сергій Микитович Старченко - до 100 річчя від дня народження» (2017), «Олександр Олексійович Шалімов. Миттєвості життєвого шляху» (2018), «Медицина України та Польщі, поєднання долями» (2021), «Хроніка життя та діяльності М.І. Пирогова (тернистими шляхами творення та звершень)» (2022). З глибокою повагою та шаною, колектив ННМБУ щиросердечно вітає Петра Івановича Червяка - доброзичливу, чуйну людину, друга, однодумця, постійного відвідувача і читача Бібліотеки! Низький уклін Вам, пане професоре, за трепетне відношення до храму книги - ЇЇ Величності «Дому Науки і Духовності». Дякуємо Вам, що даруєте до фондів бібліотеки свої наукові праці, книги та науково-популярні нариси. Дякуємо за співпрацю, за розуміння, що бібліотека – це серце медичної освіти, інформації та інноваційного розвитку суспільства, мистецько-культурний центр! Бажаємо Вам доброго здоровʼя, плідної праці, подальших успіхів у науковій діяльності. Нехай мрії збуваються на благо всієї спільноти. Миру! Многіє літа!