“Доля пораненого в руках того, хто накладає першу пов’язку”
Ніколас Зенн (1844-1908), доктор медичних наук, американський хірург (Чикаго, Іллінойс), засновник Асоціації Військових хірургів Сполучених Штатів Америки.
Дев’яте видання «PHTLS: Догоспітальна підтримка життя при травмах» є комплексним посібником, що сприяє розвитку навичок швидкої оцінки травмованого пацієнта та надання негайної медичної допомоги при травмах. Використовуючи стандартизований підхід до виявлення та лікування життєзагрозливих станів, таких як кровотечі, дихальні розлади, пневмоторакс, шок та серцево-судинні порушення, видання орієнтоване на мінімізацію затримок при транспортуванні постраждалого до відповідного лікувального закладу. Розроблене Національною асоціацією техніків екстреної медичної допомоги США (NAEMT) у співпраці з Комітетом з травми Американського коледжу хірургів (ASC-COT), це видання базується на сучасних доказових даних і підходах до догоспітальної травматологічної допомоги. Воно містить розділи, присвячені застосуванню методів тактичної допомоги (TCCC) в бойових умовах, зокрема щодо контролю за важкими геморагіями, стабілізації гемодинаміки, наданню першої допомоги при відкритих переломах, а також забезпеченню прохідності дихальних шляхів і моніторингу життєвих функцій.
Понад 30 років книжка «Догоспітальна допомога при травмах» залишається сучасним посібником із травматології для всіх рівнів догоспітальної невідкладної допомоги. Це повний практичний курс, який допоможе читачам засвоїти всі навички, потрібні для швидкого оцінювання, реанімації, стабілізації та транспортування пацієнтів із травмами. Структуру дев’ятого видання посібника було змінено, щоб застосувати більш функціональний підхід до оцінювання стану пацієнтів із травмами та їх лікування на догоспітальному етапі. Текст книги оновлено з урахуванням останніх рекомендацій Американської кардіологічної асоціації та Міжнародного погоджувального комітету з реанімації (AHA/ILCOR) щодо штучної вентиляції легень і серцево-легеневої реанімації, керівних настанов інших міжнародних консультативних груп, а також новітніх даних про первинну медичну допомогу хворим із травмами.
Хоча основні концепції PHTLS залишаються незмінними протягом багатьох років, виклики, з якими стикаються лікарі на догоспітальному етапі, стали більш складними, і вони часто виглядають як бойові травми, що робить важливою необхідність швидкого сортування.
Готуючи дев’яте видання посібника, автори врахували 37 років вдосконалення долікарняної допомоги. Протягом 1970-х і 1980-х років дослідження травматологічної допомоги були спрямовані на вдосконалення заходів з підтримки життя. Попри усі досягнення залишався великий розрив у виживаності на догоспітальному та наступних етапах, і тільки після докладного аналізу догоспітальної кардіологічної допомоги медики нарешті зрозуміли, що сфера догоспітальної діяльності повинна бути набагато ширшою, ніж просто виклик швидкої допомоги і транспортування. Було встановлено, що при застосуванні серцево-легеневої реанімації (СЛР) догоспітальна СЛР або СЛР, розпочата на ранньому етапі є визначальним фактором виживання постраждалих. Дані досліджень чітко підтверджували необхідність навчання усіх громадян базовій підтримці життя, а отримані в результаті покращення показників виживання при позалікарняній зупинці серця було вражаючим.
У міру того, як лікарі вивчали і дізнавалися більше про додаткові змінні на догоспітальному етапі, які знижують захворюваність і смертність поранених, також стало очевидним, що добре перевірений і запам’ятований набір знань – від евакуації до швидкої ідентифікації і лікування небезпечних для життя травм, таких як втрата дихання і знекровлення, до безпечних процедур транспортування може бути об’єднаний в єдиний континуум найкращих практик, що призведе до поліпшення результатів лікування пацієнтів. Таким чином, PHTLS стала світовим стандартом догоспітальної допомоги.
Для студентів вищих медичних закладів освіти, лікарів невідкладної медичної допомоги, парамедиків, медсестер, лікарів, які лікують хворих на догоспітальному етапі.
S 12290
PHTLS: Prehospital Trauma Life Support / National Association of Emergency Medical Technicians, Pre-Hospital Trauma Life Support Committee. – 9th ed., milit. – Burlington: Jones & Bartlett Learning, 2021.
Brief Contents
Division 1 Introduction
Chapter 1 PHTLS: Past, Present, and Future
Chapter 2 Golden Principles, Preferences, and Critical Thinking
Division 2 Assessment and Management
Chapter 3 Shock: Pathophysiology of Life and Death
Chapter 4 The Physics of Trauma
Chapter 5 Scene Management
Chapter 6 Patient Assessment and Management
Chapter 7 Airway and Ventilation
Division 3 Specific Injuries
Chapter 8 Head Trauma
Chapter 9 Spinal Trauma
Chapter 10 Thoracic Trauma
Chapter 11 Abdominal Trauma
Chapter l2 Musculoskeletal Trauma
Chapter13 Burn Injuries
Chapter 14 Pediatric Trauma
Chapter 15 Geriatric Trauma
Division 4 Prevention
Chapter l6 Injury Prevention
Division 5 Mass Casualties and Terrorism
Chapter 17 Disaster Management
Chapter 18 Explosions and Weapons of Mass Destruction
Division 6 Special Considerations
Chapter l9 Environmental Trauma I: Heat and Cold
Chapter 20 Environmental Trauma II: Lightning, Drowning, Diving, and Altitude
Chapter 21 Wilderness Trauma Care
Chapter 22 Civilian Tactical Emergency Medical Support (TEMS
Division 7 Military Medicine
Chapter 23 Introduction to Tactical Combat Casualty Care (TCCC)
Chapter 24 Care Under Fire
Chapter 25 Tactical Field Care
Chapter 26 Tactical Evacuation Care
Chapter 27 Scenarios
Chapter 28 Aeromedical Evacuation in a Combat Theater
Chapter 29 Joint Trauma System and Military Roles of Care
Chapter 30 Triage in Tactical Combat Casualty Care
Chapter 31 Injuries from Explosives
Chapter 32 Treatment of Burn Casualties in Tactical Combat Casualty Care
Chapter 33 Casualty Response Planning in Tactical Combat Casualty Care
Chapter 34 Medical Support of Urban Operations
Chapter 35 Ethical Considerations for the Combat Medic
Glossary
Index