Презентація порадника “Стандарти організації підтриманого проживання”

Інституційна система догляду людей з особливими потребами залишилася Україні у спадок з радянських часів. Інтернатна система догляду суперечить міжнародним принципам рівності, недискримінації, збереження особистої цілісності.

Щоб люди з особливими потребами мали гідне життя інституційний догляд варто замінити на догляд у громаді. Враховуючи кількість підопічних інтернатних закладів та кількість людей з інвалідністю в Україні загалом, цього вкрай недостатньо. Тому дуже важливо створювати та розвивати будинки чи квартири підтриманого проживання в громадах.

11 грудня 2023 році у Національній науковій медичній бібліотеці України відбулася презентація порадника «Міжнародні та національні стандарти організації підтриманого проживання» від проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U). Посібник містить всі необхідні шаблони документів, які потрібно розробити усім надавачам соціальної послуги підтриманого проживання.

Ознайомитись з порадником «Міжнародні та національні стандарти організації підтриманого проживання» можна у Цифровому архіві ННМБУ:
https://library.gov.ua/emed/medytsyna-voiennoho-i-povoiennoho-chasu/mizhnarodni-ta-natsionalni-standarty-orhanizatsii-pidtrymanoho-prozhyvannia-2

Захід проходив наживо за участі студентів кафедри загальної та медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і фахівців ННМБУ та транслювався онлайн за участі колег з різних міст України, Української бібліотечної асоціації.

Відеозапис події розміщено на YouTube-каналі ННМБУ: https://www.youtube.com/watch?v=eq3LqcAMDhY.

Організатори:
Проєкт «Психічне здоров’я для України» (MH4U)
Національна наукова медична бібліотека Україна
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
ВГО «Українська бібліотечна асоціація»

Виступи:

«Послуга підтриманого проживання»
Олена Темченко – к. ю. н., авторка порадника

«Проєкти по підтриманому проживанню від партнерів MH4U»
Юлія Бригадир – психологиня, менеджерка проєкту «Психічне здоров’я для України»

Про проєкт «Психічне здоровʼя для України»
Маргарита Тулуп – комунікаційна менеджерка проєкту «Психічне здоров’я для України»

Питання для обговорення:

 • Що таке підтримане проживання для людей з психічними розладами?
 • Чому для України важливо впроваджувати в громадах послуги підтриманого проживання?
 • Для кого цікавим буде підготовлений порадник?
 • Яку інформацію в ньому можна знайти та як його використовувати?
 • Який досвід в країні і в м. Києві щодо запровадження послуг підтриманого проживання на рівні територіальних громад?
 • Чи можемо ми зробити більше таких послуг? Що для цього потрібно?/li>

Публікації на цю тему

Інституційна система догляду людей з особливими потребами залишилася Україні у спадок з радянських часів. Інтернатна система догляду суперечить міжнародним принципам рівності, недискримінації, збереження особистої цілісності. Щоб люди з особливими потребами мали гідне життя інституційний догляд варто замінити на догляд у громаді. Враховуючи кількість підопічних інтернатних закладів та кількість людей з інвалідністю в Україні загалом, цього вкрай недостатньо. Тому дуже важливо створювати та розвивати будинки чи квартири підтриманого проживання в громадах. 11 грудня 2023 році у Національній науковій медичній бібліотеці України відбулася презентація порадника «Міжнародні та національні стандарти організації підтриманого проживання» від проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U). Посібник містить всі необхідні шаблони документів, які потрібно розробити усім надавачам соціальної послуги підтриманого проживання. Ознайомитись з порадником «Міжнародні та національні стандарти організації підтриманого проживання» можна у Цифровому архіві ННМБУ: https://library.gov.ua/emed/medytsyna-voiennoho-i-povoiennoho-chasu/mizhnarodni-ta-natsionalni-standarty-orhanizatsii-pidtrymanoho-prozhyvannia-2 Захід проходив наживо за участі студентів кафедри загальної та медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і фахівців ННМБУ та транслювався онлайн за участі колег з різних міст України, Української бібліотечної асоціації. Відеозапис події розміщено на YouTube-каналі ННМБУ: https://www.youtube.com/watch?v=eq3LqcAMDhY. Організатори: Проєкт «Психічне здоров’я для України» (MH4U) Національна наукова медична бібліотека Україна Національний медичний університет імені О.О. Богомольця ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Виступи: «Послуга підтриманого проживання» Олена Темченко – к. ю. н., авторка порадника «Проєкти по підтриманому проживанню від партнерів MH4U» Юлія Бригадир – психологиня, менеджерка проєкту «Психічне здоров’я для України» Про проєкт «Психічне здоровʼя для України» Маргарита Тулуп – комунікаційна менеджерка проєкту «Психічне здоров’я для України» Питання для обговорення:
 • Що таке підтримане проживання для людей з психічними розладами?
 • Чому для України важливо впроваджувати в громадах послуги підтриманого проживання?
 • Для кого цікавим буде підготовлений порадник?
 • Яку інформацію в ньому можна знайти та як його використовувати?
 • Який досвід в країні і в м. Києві щодо запровадження послуг підтриманого проживання на рівні територіальних громад?
 • Чи можемо ми зробити більше таких послуг? Що для цього потрібно?/li>