До 105 – ї річниці від дня народження ЛА́ВРИКА Семена Семеновича
Семен Семенович Лаврик – український лікар-гематолог, член-кореспондент АН УРСР, заслужений діяч науки УРСР – народився 02 листопада 1915 року в селі Велика Слобідка, Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької області. Закінчив початкову школу в рідному селі, семирічну школу в Баговиці, Кам’янець-Подільську медичну школу, 1940 року Вінницький медичний інститут.
З початком 2 –ї Світової війни молодого лікаря призвано до лав армії. Семен Семенович пройшов війну з першого до останнього дня. Працював начальником польового хірургічного госпіталю, за що державою високо оцінено його бойові заслуги – орденами Вітчизняної війни обох ступенів, Червоної Зірки та медалями.
По війні працював на відповідальних посадах в охороні здоров’я на Львівщині, ректора Івано-Франківського медінституту, першого заступника міністра охорони здоров’я України. 1961 – 1970 роки Лаврик С.С. очолює Київський науково-дослідний інститут переливання крові. 1970-1984 роки працює на посаді ректора столичного медінституту. Одночасно Семен Семенович очолював лабораторію консервування і трансплантації гемопоетичних тканин. Гемопоетичні тканини – це кістковий мозок, кров та препарати, що з них виготовляються. Семен Семеновичем були запропоновані ефективні методи внутрішньоартеріального переливання крові, що рятує життя тисячам хворих. Під його керівництвом розроблені методи розкладання на фракції крові і одержання з неї високоефективних лікувальних препаратів.
Семен Семеновича Лаврика зробив вагомий внесок у вивчення механізму впливу низьких температур на клітини крові під час консервування. Під його керівництвом в Україні створено банк тривалого зберігання крові і кісткового мозку при низьких температурах. Це було використано під час лікування осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
Теоретичні положення, методика консервування і тривале зберігання кісткового мозку були викладені С.С. Лавриком у монографії ″Консервування кісткового мозку″(1975 р.). За цю працю вчений удостоєний премії академіка О.О. Богомольця та присвоєно звання заслуженого діяча науки Української республіки, а в 1976 році обрано членом-кореспондентом Академії наук України.
Лаврик С.С. має більше 200 наукових праць. Теми основних робіт стосуються організації служби крові і донорства, хіміотерапії злоякісних пухлин тощо. Крім того, він був головою Українського наукового товариства гематологів, заступником редактора Великої медичної енциклопедії.
Сьогодні ми згадуємо видатного вченого, визначну особистість, людину, яка втілювала наукові досягнення у практику охорони здоров’я, педагога, який виховав не одну плеяду українських лікарів і науковців. Національна наукова медична бібліотека України пишається тим, що у її фондах зберігаються наукові праці вченого, які відіграли велику роль у розвитку гематології, трансфузіології, комбустіології та служби крові в Україні.
Список літератури:
Вопросы гематологии и переливания крови. Материалы нучно-практичной конференции. [Ред.коллегия: проф. С.С.Лаврик (отв.ред.) и др.] Киев, «Здоров′я», 1968.- 76 с.
Гематология и переливание крови. / Республиканский межведомственный сборник. – К., вып.11, 1974
Киевский ордена Трудового Знамени медицинский институт им. А.А. Богомольца, 1841-1981: Проспект. – К.: «Здоров′я», 1982. – 88 с.
Консервирование гемопоэтической ткани при умеренно низкой температуре: Методические рекомендации / Киевский НИИ гематологии и переливания крови МЗ УССР. – К., 1982. – 13.с.
Лаврик, С.С.
Консервирование костного мозга. – К.: «Здоров′я», 1975. – 127 с.
Лаврик, С.С.
Консервирование костного мозга глубоким замораживанием. Автореферат диссертации на соискание ученой степени доктора медицинских наук. – Киев, 1966. – 31 с.
Консервирование костного мозга методом замораживания при -196º с применением поливинилпирролидона. /Методич.письмо/.- К.,1971.
Лаврик С.С., Когут, Г.И.
Кровь, холод и жизнь. – К.: Наук.думка, 1984. – 72с.
Лаврик, А. С.
Семен Семенович Лаврик. Служіння людям та науці. До 100-річчя від народження / А. С. Лаврик, Ю. Г. Віленський. – Київ : [б.в], [201-?]. – 69 с.