Здавалося б, війна і переїдання дві речі не сумісні. Але все не так просто. Люди схильні використовувати їжу для боротьби з напругою та негативними емоціями. Неконтрольований хронічний стрес, у якому ми всі перебуваємо, здатен змінити схеми харчування, що підвищує ризик розвитку ожиріння та інших метаболічних захворювань
Ожиріння чи зайва вага?
За даними ВООЗ, кожен четвертий у світі має надмірну масу тіла. Це дійсно є проблемою нашого часу, тому що ожиріння є важливим фактором ризику потенційно небезпечних захворювань, зокрема серцево-судинних, ендокринних, онкологічних. Для діагностики стану у дорослих використовують так званий індекс маси тіла (ІМТ). Цей показник розраховують як відношення маси тіла у кілограмах до квадрату зросту людини у метрах (кг/м²). Згідно із визначенням ВООЗ, діагноз встановлюють у таких випадках:
- ІМТ більше або дорівнює 25 — надмірна маса;
- ІМТ більше або дорівнює 30 — ожиріння.
Чому стрес змушує більше їсти?
Баланс між накопиченням і витратою енергії є вирішальним для виживання виду. Стрес є викликом природному гомеостазу організму. Під час стресу відбувається активація симпатичної системи надниркових залоз із виділенням адреналіну та норадреналіну, а також нейроендокринної, що запускає вироблення глюкокортикоїдів (кортизол або кортикостерон). Вони знижують толерантність до інсуліну, посилюють відчуття голоду. В свою чергу їжа активує вивільнення хімічної речовини під назвою серотонін, який покращує настрій. Споживання солодкої та жирної їжі – тістечка, печиво, картопля фрі тощо – не надовго викликає відчуття задоволення. Але згодом після вживання такої їжі, рівень цукру в крові падає, людина відчуває втому.
Повторювання факторів, які підтримують стресову систему в хронічно активному стані, можуть змінити зв’язок мотивація–винагорода у мозку та пов’язану з цим потребу у смачній їжі, спричинити метаболічні зміни, що призведуть до підвищення маси тіла.
Смачні продукти викликають звикання?
Гіперпоживна їжа (солодка і жирна) є швидким ресурсом для отримання задоволення. Вона забезпечує короткострокове відчуття комфорту, стає механізмом для врегулювання стресових реакцій. Існує теорія, згідно якої продукти із високим вмістом жиру та цукру володіють властивостями подібними до дії наркотиків, викликаючи звикання. Неконтрольований стрес сприяє розвитку залежності від таких продуктів і здатен змінити схеми харчування, підвищуючи ризик ожиріння та інших метаболічних захворювань
Що таке компульсивне переїдання?
Цим терміном позначають нав’язливе переїдання, яке людина не в змозі контролювати. Компульсивне порушення – процес психогенний (невротичний). Його можуть діагностувати у будь-якому віці, проте частіше на нього страждають жінки у віці 45–55 років.
Чим загрожує компульсивне переїдання?
Систематичне переїдання перевантажує підшлункову залозу, яка змушена працювати нон-стоп. Розтягування шлунку призводить до зростання потреб у їжі. Через постійну роботу організму в посиленому режимі розвивається хронічна втома і сонливість. Споживання зайвих калорій сприяє порушенню обміну речовин і накопиченню жиру у «проблемних» місцях, що зумовлює зростання маси тіла.
Як подолати звичку переїдати?
Дотримуйтесь певного рівня рухової активності – піші прогулянки, індивідуальні фізичні навантаження. Намагайтесь їсти невеликими порціями 5–6 разів на день. При сильному відчутті голоду на «перекус» — жодних солодощів. Пийте більше рідини, а натще кожного ранку випивайте склянку теплої води. Намагайтесь дотримуватись режиму сну і відпочинку. Засинайте не пізніше 23.00, та спіть не менше 7 год. Перед сном не читайте новини, не дивіться телевізор. Навчиться контролювати стрес і нейтралізуйте вплив недоброзичливих людей. Намагайтесь вживати більше вітамінів та мінералів, які забезпечують природну детоксикацію, регулюють стрес, підтримують розумову діяльність.
Матеріал підготовлено на основі джерел нашої бібліотеки