Згідно з «Реєстром з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, які проводитимуться у 2019 році» Національною науковою медичною бібліотекою України спільно з науковою бібліотекою Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького та секцією працівників медичних бібліотек Української бібліотечної асоціації було організовано та проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Медичні бібліотеки України в глобалізованому світі науки, освіти та культури».
16 травня 2019 року відбулося відкриття конференції. Участь у пленарному засіданні взяли понад 60 осіб – директори та провідні спеціалісти бібліотек медичних вищих навчальних закладів, обласних наукових медичних бібліотек, працівники бібліотечно-інформаційних установ інших систем України, видавці, науковці, зарубіжні гості та партнери.
Постійними учасниками щорічних міжнародних форумів, організованих Національною науковою медичною бібліотекою України, є представники Республіки Польща, зокрема лікар Кшиштоф Круліковські, який приїздить щороку, починаючи з 2013 р. Цьогоріч до нас завітала й директор Головної бібліотеки Варшавського медичного університету пані Ірміна Утрата.
Серед зарубіжних учасників були також представники Австрії, зокрема аташе з питань науки і освіти Посольства Республіки Австрія в Україні, директор Австрійсько-Українського бюро співпраці у Львові Андреас Веннінгер та доктор з Інституту сучасних історичних досліджень Академії наук Австрії Даніела Ангеттер.
Вперше за історію проведення науково-практичних конференцій під егідою Національної наукової медичної бібліотеки України до участі долучилися представники МОЗ України, зокрема помічник заступника міністра Олександра Лінчевського Віктор Артеменко.
З вітальним словом до присутніх звернувся проректор із наукової роботи Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького, доктор медичних наук, професор Андрій Наконечний. Від імені ректора Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького, доктора фармацевтичних наук, професора, заслуженого працівника вищої школи України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, члена-кореспондента НАМН України, заслуженого професора ЛНМУ імені Данила Галицького Бориса Семеновича Зіменковського побажав плідної роботи усім учасникам конференції. У своєму вітальному слові Андій Йосифович зазначив, що наша конференція відбувається у Львові – місті, де свого часу з’явився перший східнослов’янский підручник «Буквар», надрукований Іваном Федоровим; місті, яке щороку збирає шанувальників книг на «Форумі книговидавців», місті, яке є осередком шанувальників слова та збереження традицій.
Учасників наукового форуму привітала директор Наукової бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, кандидат історичних наук Марта Надрага. Вона нагадала присутнім про те, що конференція такого рівня проходить на базі її бібліотеки вдруге, вперше конференція відбулася у 2007 році. Марта Надрага представила зарубіжних гостей, які багато років працюють в тісному контакті з її закладом.
До слова запрошувались зарубіжні учасники. Австрійський дипломат Андреас Веннінгер, який активно співпрацює з медичними науковими бібліотеками України, надаючи підтримку багатьом їх проектам, у своєму вітальному слові зазначив на необхідності продовження взаємовигідної міжнародної співпраці.
З вітальним словом виступив віце-консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові пан Пьотр Худі . У своїй промові він зазначив, що глобалізація сучасного світу ставить перед книгозбірнями України серйозні виклики, вирішити які ми зможемо тільки спільними зусиллями.
Вперше до участі в роботі Міжнародної науково-практичної конференції долучилося і Міністерство охорони здоров’я України. З вітальним словом виступив помічник заступника міністра охорони здоров’я України Віктор Артеменко. Розуміючи важливість покладеної на нього місії, він розповів про бачення вирішення проблем наукових медичних бібліотек, наданню їм безкоштовного доступу до найбільших світових баз даних, проведення тендерів на закупівлю наукової літератури тощо, вичерпно відповів на запитання учасників конференції.
Першу доповідь на форумі виголосила очільниця Національної наукової медичної бібліотеки України Аурелія Відьма. У своїй доповіді під назвою «Медичні бібліотеки України: тенденції трансформації, як ознака часу» вона розповіла про здатність медичних бібліотек до змін та інновацій.
Участь у форумі взяла доктор Даніела Ангеттер з Інституту сучасних історичних досліджень Академії наук Австрії. Вона виступила з цікавою доповіддю, написаною у співпраці з директором Наукової бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Мартою Надрагою «Вплив Габсбургської монархії на стан освіти у Галичині на прикладі вивчення медицини та природничих наук».
Серед учасників форуму медичних бібліотек були і колеги з найбільших бібліотек Львова, зокрема Василь Кметь – кандидат історичних наук, доцент, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка. Цікавий формат носила виголошена ним доповідь під назвою «Пам`ять – простір – революція: філософія – перформенс сучасної бібліотеки».
З роботою Головної бібліотеки медичного університету Варшави ознайомила присутніх її директор пані Ірміна Утрата. Її доповідь була представлена у вигляді презентації.
Про новий напрям співпраці Національної наукової медичної бібліотеки України з Українською військово-медичною академією розповіла кандидат історичних наук, професор кафедри організації медичного забезпечення збройних сил України Української військово-медичної академії Ірина Пасько у своїй доповіді «Військова медицина: новий напрям співпраці ННМБУ з військово-медичними фахівцями».
Грунтовну доповідь зробив представник Асоціації д. Уяздовської лікарні у місті Варшава Кшиштоф Круліковські. Доповідь «Доктор Ян Богдан Ґлінські і його велика справа «Біографічний словник лікарів і фармацевтів жертв ІІ-ї світової війни» відносно Криму» супроводжувалася презентацією.
Впродовж двох днів конференції її учасники прослухали понад два десятки доповідей, де розглядалися найактуальніші питання сучасного становища медичних бібліотек у період реформ, що відбуваються у нашій країні, питання академічної доброчесності, формування іміджевої політики бібліотек тощо.
За результатами проведеної конференції її учасники прийняли Резолюцію.
17 травня 2019 року відбулися паралельні заходи:
Секція 1. Науково-практичний семінар «Адвокація медичних бібліотек України в умовах децентралізації та медичної реформи»
Модератор: Генеральний директор ННМБ України А. В. Відьма
Секція 2. Майстер-клас «Бібліотека як ресурс до успішної здачі «Міжнародного іспиту з основ медицини». Ділимося досвідом у форматі підготовки до здачі єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ).
Модератор: Анна Стемпен – ТОВ «Vilibri», дочірня компанія видавництва «Нова книга».
Згодом для усіх провели екскурсію «Львів бібліотечний», під час якої ознайомили з роботою Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка та Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника.