Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом – World Diabetes Day
– проводиться щорічно 14 листопада, щоб привернути увагу суспільства до цієї надважливої теми. Дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Починаючи з 2007 року, день боротьби з цукровим діабетом відмічається під егідою Організації Об’єднаних Націй, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в спеціальній резолюції № A/RES/61/225 від 20 грудня 2006 року.
Україна вперше приєдналася до цього руху в 1997 році. У 2020 році, у зв′язку з пандемією COVID –19 всі заходи, що присвячені проблемі цукрового діабету перейшли в онлайн-формат. Сьогодні під час пандемії коронавірусу важливо забезпечити українців корисною інформацією, матеріалами та книгами, про досвід лікування діабету та цілком повноцінного життя з ним. Діагноз цукровий діабет – не вирок. Досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволяють хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.
Основним методом лікування цукрового діабету, крім медикаментозного, є спеціальна або індивідуальна дієта, яку прописує лікар, орієнтуючись на індивідуальні ознаки і стадію захворювання.
Ось поради харчування від Міжнародної діабетичної асоціації:
- обирайте воду, каву або чай замість соку та інших напоїв з вмістом цукру
- готуйте власні десерти
- чітко визначайте порцію
- чорний шоколад, горіхи, мед та сухофрукти замість шкідливих тістечок з кремом!
Основні принципи дієтотерапії при цукровому діабеті – виключення або максимальне обмеження вуглеводів і жирів: масло вершкове, маргарин, майонез, жирне м’ясо, шкіра птиці, жирний сир, сметана, вершки, чіпси, піца, цукор, варення, цукерки, печиво та інші кондитерські вироби, молочний шоколад, морозиво, солодкі та алкогольні напої. В харчуванні надавати перевагу продуктам, що містять харчові волокна. Це – фрукти, овочі, каші. Їжте 5-6 разів на день і потроху, намагайтеся відмовитись від смаженого. Після прийому їжі не сідайте і не лягайте, а обов’язково займіться будь-якою фізичною роботою. Слід більше уваги приділяти продуктам, що ми вживаємо щоденно, до яких звикли. Адже вони є дуже корисними і з них можна приготувати безліч смачних і вишуканих страв. Насамперед це крупи, а серед них – гречка!
Пропонуємо видання з фондів ННМБУ ″Королева круп″, присвячене – гречці – цінному харчовому продукту, а саме історії її вирощування, дієтичним і лікувальним властивостям, особливостям вживання у кухнях різних народів. Крім того, книга містить кулінарні секрети та понад двісті рецептів приготування смачних страв з гречаної крупи, які покращать настрій і позбавлять від депресії.
В електронному каталозі ННМБУ ви знайдете цікаві книги, в яких висвітлені питання раціонального харчування хворих на цукровий діабет, що стане запорукою успішного лікування та підвищення якості життя!