Всесвітній день боротьби з раком

Всесвітній день боротьби з раком (World Cancer Day відзначається щорічно 4 лютого. Він проголошений Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями з метою нагадування про важливість своєчасної діагностики і закликає піклуватися про своє здоров’я і не втрачати віру в перемогу у цій боротьбі.

Основними методиками в онкології з міжнародних медичних протоколів є хірургічне втручання, променева та хіміотерапія. При цьому щороку проводяться сотні досліджень та клінічних випробувань нових способів лікування раку. Найбільш успішні розробки проходять сертифікацію медичних організацій (таких як FDA , ESMO та інших) – після цього їх починають застосовувати для допомоги пацієнтам. Інноваційні методи лікування раку можуть бути ефективними навіть на пізніх стадіях, тому дозволяють повернутися до життя людям, яким лікарі раніше допомогти не могли Наука не стоїть на місці і вчені продовжують шукати нові методи лікування раку і роблять захоплюючі кроки вперед.

Зокрема, у США за минулий рік з’явилося 14 нових протипухлинних засобів, схвалених для використання Управлінням з продовольства та медикаментів (FDA).

За цей період FDA також схвалило:

 • нові способи використання 12 раніше схвалених протипухлинних препаратів;
 • 2 засоби для покращення якості життя пацієнтів із раком, які проходять активне лікування;
 • 2 нові засоби для візуалізації ракових клітин під час операції (точніша візуалізація раку легень під час хірургічного втручання та чітке зображення раку передміхурової залози;
 • У сукупності такі досягнення допомагають збільшити кількість дітей і дорослих, які живуть довше і якісніше після діагностики раку.

У Великій Британії у майбутнє онкології дивляться з оптимізмом.
«Через 20 років я впевнено очікую, що ми вилікуємо значно більшу кількість хворих на рак. І ми зробимо це за допомогою набагато розумніших і добріших методів лікування, ніж поточні підходи»,- каже Кевін Гаррінгтон, професор Інституту досліджень раку у Лондоні.

Ось найновіші досягнення, які варто відзначити:

 • Профілактика раку молочної залози
  Препарат анастрозол можуть дозволити для використання як профілактичний засіб. Наразі ці ліки використовуються для лікування РМЗ.Препарат буде доступний для жінок у постменопаузі з помірним або високим ризиком раку молочної залози.
  Зокрема, його рекомендуватимуть жінкам у сімейному анамнезі яких був РМЗ, або які мають дефектні гени, такі як BRCA1, так званий ген Анджеліни Джолі, що наражає їх на більший ризик.Дослідження показали, що анастрозол може майже вдвічі знизити ймовірність раку молочної залози, якщо приймати його щодня протягом п’яти років.
 • Молекула-руйнівник ракових клітин
  Препарат AOH1996 був названий на честь Анни Олівії Хілі, яка народилася в 1996 році і померла у віці дев’яти років після діагностики нейробластоми, рідкісного дитячого раку, що вражає нерви. Дослідники в США розробили молекулу, яка, здається, «знищує всі солідні пухлини» в доклінічних дослідженнях, залишаючи здорові клітини неушкодженими.Експериментальна таблетка від раку приймається двічі на день і блокує білок, який називається ядерним антигеном проліферуючих клітин (PCNA). У мутованій формі PCNA має вирішальне значення для росту та відновлення пухлин.PCNA зустрічається у всіх видах раку, а AOH1996 показав перспективність у 70 клітинних лініях, зокрема рак молочної залози, простати, мозку, яєчників, шийки матки, шкіри та легенів.Зараз він проходить першу фазу клінічних досліджень, але науковці називають його «надзвичайно перспективним».
 • Препарат для посилення імунної системи
  Імунотерапія, яка використовує силу нашої імунної системи для боротьби з раком, зробила революцію в лікуванні онкозахворювань.Але онкоклітини хитрі: вони можуть вимкнути імунні клітини, зупинити їх атаку. Нові препарати під назвою «інгібітори контрольних точок» блокують здатність раку вимикати імунну систему.Найвідоміші інгібітори контрольних точок націлені на білок вимкненого типу PD-1. Однак проблема в тому, що існують десятки цих «вимикачів». Якщо науковці знайдуть спосіб заблокувати один, рак знайде інший. Тому потрібні ліки, щоб загнати рак у кут, блокуючи всі шляхи, які вимикають імунну систему.
  Новий препарат, релатлімаб, блокує білок LAG-3, що вимикається, завдяки чому імунотерапія, ймовірно, спрацює у більшої кількості людей і на більшій кількості типів раку.Опдуалаг, новий препарат, який поєднує релатлімаб з інгібітором контрольних точок PD-1 під назвою ніволумаб (Опдіво), нещодавно був схвалений FDA для поширеної меланоми, яку неможливо видалити хірургічним шляхом або яка поширилася на інші частини тіла.Опдуалаг також вивчається в клінічних випробуваннях інших видів раку, зокрема рак легень, колоректального раку і раку печінки.
 • Вакцини проти раку
  Про вакцину проти вірусу папіломи людини, який викликає рак шийки матки, відомо давно. Однак деякі вакцини можуть створюватися вже після встановлення діагнозу. Це індивідуальне лікування, адаптоване до унікального виду раку пацієнта.Вакцини проти раку можуть вилікувати навіть запущені, раніше невиліковні ракові захворювання та зупинити рецидиви і метастази.Три з чотирьох смертей від раку відбуваються тому, що рак поширюється на інші органи, що часто трапляється після періоду, коли ракові клітини йдуть у стан «сплячки», стаючи непомітними перед тим, як прокинутися та утворити пухлини.Вакцина проти раку не тільки навчає імунну систему розпізнавати первинний рак і боротися з ним, але також вчить її розпізнавати будь-які підозрілі клітини, щоб їх можна було вилучити, до того, як вони стануть активними.У розробці є кілька різних типів вакцин проти раку, які діють по-різному. Дослідники використовують технологію мРНК, яка використовується для створення вакцин проти Covid19. Зараз тривають клінічні випробування понад 20 вакцин на основі мРНК проти раку, який важко піддається лікуванню, зокрема гліобластоми підшлункової залози та мозку.
 • Флеш-променева терапія
  Променеву терапію часто вважають застарілим методом лікування. Він використовує енергію рентгенівського випромінювання для знищення ракових клітин, але також може спалити та пошкодити здорові тканини життєво важливих органів, таких як мозок і серце. Однак при флеш-променевій терапії випромінювання подається в тисячу разів швидше, ніж при звичайній. Терапевтичну дозу можна ввести за частки секунди. Ця інтенсивність пошкоджує ДНК ракових клітинах, але на 50 відсотків менше шкодить здоровим клітинам.Британські вчені Cancer Research UK виявили, що флеш-променева терапія прискорює використання кисню в тканинах, які лікуються. У нормальних клітинах це створює стан, який називається гіпоксією, і це захищає їх від пошкодження. Цей захист означає, що клініцисти потенційно можуть збільшити дози опромінення до рівнів, які спричинять неприйнятні побічні ефекти при звичайній радіотерапії. У майбутньому таку терапію можна буде використовувати для лікування раку головного мозку, легенів або шлунково-кишкового тракту.
 • Супервіруси, які можуть інфікувати рак
  Ідея вчених полягала в тому, щоб створити вірус, який інфікує ракові клітини, але не пошкодить здорові. Віруси фактично змушують ракові пухлини знищувати себе. Вірус вводять безпосередньо в пухлини, а він захоплює їх та замінює ДНК, щоб відтворити себе. Коли вірус росте в ракових клітинах, він розриває їх, а потім поширюється на інші клітини, водночас спонукаючи імунну систему боротися з раком у всьому тілі.
  З вірусу, який викликає герпес, створено новий терапевтичний вірус RP1. Пухлини класифікуються як «гарячі» або «холодні» залежно від того, наскільки вони викликають імунну відповідь. Меланома є «гарячою», а рак молочної залози, підшлункової залози та простати — «холодними». RP1 призначений для роботи з «гарячими» пухлинами, включно із тими, для яких імунотерапія не спрацювала.Сестринські віруси RP2 і RP3 були розроблені для лікування «холодних» пухлин. Під час випробувань дослідники використовували сконструйований вірус, щоб підвищити ефективність імунотерапії при пухлинах мозку.Дослідження тривають, утім, як наголошують фахівці, навряд чи варто очікувати, що найближчим часом винайдуть, якісь одні ліки від раку, чарівну пігулку, яка буде ефективна проти всіх видів. Також не слід забувати, що велике значення має рання діагностика та профілактика онкологічних захворювань.

Публікації на цю тему

Всесвітній день боротьби з раком (World Cancer Day відзначається щорічно 4 лютого. Він проголошений Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями з метою нагадування про важливість своєчасної діагностики і закликає піклуватися про своє здоров’я і не втрачати віру в перемогу у цій боротьбі. Основними методиками в онкології з міжнародних медичних протоколів є хірургічне втручання, променева та хіміотерапія. При цьому щороку проводяться сотні досліджень та клінічних випробувань нових способів лікування раку. Найбільш успішні розробки проходять сертифікацію медичних організацій (таких як FDA , ESMO та інших) – після цього їх починають застосовувати для допомоги пацієнтам. Інноваційні методи лікування раку можуть бути ефективними навіть на пізніх стадіях, тому дозволяють повернутися до життя людям, яким лікарі раніше допомогти не могли Наука не стоїть на місці і вчені продовжують шукати нові методи лікування раку і роблять захоплюючі кроки вперед. Зокрема, у США за минулий рік з’явилося 14 нових протипухлинних засобів, схвалених для використання Управлінням з продовольства та медикаментів (FDA). За цей період FDA також схвалило:
 • нові способи використання 12 раніше схвалених протипухлинних препаратів;
 • 2 засоби для покращення якості життя пацієнтів із раком, які проходять активне лікування;
 • 2 нові засоби для візуалізації ракових клітин під час операції (точніша візуалізація раку легень під час хірургічного втручання та чітке зображення раку передміхурової залози;
 • У сукупності такі досягнення допомагають збільшити кількість дітей і дорослих, які живуть довше і якісніше після діагностики раку.
У Великій Британії у майбутнє онкології дивляться з оптимізмом. «Через 20 років я впевнено очікую, що ми вилікуємо значно більшу кількість хворих на рак. І ми зробимо це за допомогою набагато розумніших і добріших методів лікування, ніж поточні підходи»,- каже Кевін Гаррінгтон, професор Інституту досліджень раку у Лондоні. Ось найновіші досягнення, які варто відзначити:
 • Профілактика раку молочної залози Препарат анастрозол можуть дозволити для використання як профілактичний засіб. Наразі ці ліки використовуються для лікування РМЗ.Препарат буде доступний для жінок у постменопаузі з помірним або високим ризиком раку молочної залози. Зокрема, його рекомендуватимуть жінкам у сімейному анамнезі яких був РМЗ, або які мають дефектні гени, такі як BRCA1, так званий ген Анджеліни Джолі, що наражає їх на більший ризик.Дослідження показали, що анастрозол може майже вдвічі знизити ймовірність раку молочної залози, якщо приймати його щодня протягом п’яти років.
 • Молекула-руйнівник ракових клітин Препарат AOH1996 був названий на честь Анни Олівії Хілі, яка народилася в 1996 році і померла у віці дев'яти років після діагностики нейробластоми, рідкісного дитячого раку, що вражає нерви. Дослідники в США розробили молекулу, яка, здається, «знищує всі солідні пухлини» в доклінічних дослідженнях, залишаючи здорові клітини неушкодженими.Експериментальна таблетка від раку приймається двічі на день і блокує білок, який називається ядерним антигеном проліферуючих клітин (PCNA). У мутованій формі PCNA має вирішальне значення для росту та відновлення пухлин.PCNA зустрічається у всіх видах раку, а AOH1996 показав перспективність у 70 клітинних лініях, зокрема рак молочної залози, простати, мозку, яєчників, шийки матки, шкіри та легенів.Зараз він проходить першу фазу клінічних досліджень, але науковці називають його «надзвичайно перспективним».
 • Препарат для посилення імунної системи Імунотерапія, яка використовує силу нашої імунної системи для боротьби з раком, зробила революцію в лікуванні онкозахворювань.Але онкоклітини хитрі: вони можуть вимкнути імунні клітини, зупинити їх атаку. Нові препарати під назвою «інгібітори контрольних точок» блокують здатність раку вимикати імунну систему.Найвідоміші інгібітори контрольних точок націлені на білок вимкненого типу PD-1. Однак проблема в тому, що існують десятки цих «вимикачів». Якщо науковці знайдуть спосіб заблокувати один, рак знайде інший. Тому потрібні ліки, щоб загнати рак у кут, блокуючи всі шляхи, які вимикають імунну систему. Новий препарат, релатлімаб, блокує білок LAG-3, що вимикається, завдяки чому імунотерапія, ймовірно, спрацює у більшої кількості людей і на більшій кількості типів раку.Опдуалаг, новий препарат, який поєднує релатлімаб з інгібітором контрольних точок PD-1 під назвою ніволумаб (Опдіво), нещодавно був схвалений FDA для поширеної меланоми, яку неможливо видалити хірургічним шляхом або яка поширилася на інші частини тіла.Опдуалаг також вивчається в клінічних випробуваннях інших видів раку, зокрема рак легень, колоректального раку і раку печінки.
 • Вакцини проти раку Про вакцину проти вірусу папіломи людини, який викликає рак шийки матки, відомо давно. Однак деякі вакцини можуть створюватися вже після встановлення діагнозу. Це індивідуальне лікування, адаптоване до унікального виду раку пацієнта.Вакцини проти раку можуть вилікувати навіть запущені, раніше невиліковні ракові захворювання та зупинити рецидиви і метастази.Три з чотирьох смертей від раку відбуваються тому, що рак поширюється на інші органи, що часто трапляється після періоду, коли ракові клітини йдуть у стан «сплячки», стаючи непомітними перед тим, як прокинутися та утворити пухлини.Вакцина проти раку не тільки навчає імунну систему розпізнавати первинний рак і боротися з ним, але також вчить її розпізнавати будь-які підозрілі клітини, щоб їх можна було вилучити, до того, як вони стануть активними.У розробці є кілька різних типів вакцин проти раку, які діють по-різному. Дослідники використовують технологію мРНК, яка використовується для створення вакцин проти Covid19. Зараз тривають клінічні випробування понад 20 вакцин на основі мРНК проти раку, який важко піддається лікуванню, зокрема гліобластоми підшлункової залози та мозку.
 • Флеш-променева терапія Променеву терапію часто вважають застарілим методом лікування. Він використовує енергію рентгенівського випромінювання для знищення ракових клітин, але також може спалити та пошкодити здорові тканини життєво важливих органів, таких як мозок і серце. Однак при флеш-променевій терапії випромінювання подається в тисячу разів швидше, ніж при звичайній. Терапевтичну дозу можна ввести за частки секунди. Ця інтенсивність пошкоджує ДНК ракових клітинах, але на 50 відсотків менше шкодить здоровим клітинам.Британські вчені Cancer Research UK виявили, що флеш-променева терапія прискорює використання кисню в тканинах, які лікуються. У нормальних клітинах це створює стан, який називається гіпоксією, і це захищає їх від пошкодження. Цей захист означає, що клініцисти потенційно можуть збільшити дози опромінення до рівнів, які спричинять неприйнятні побічні ефекти при звичайній радіотерапії. У майбутньому таку терапію можна буде використовувати для лікування раку головного мозку, легенів або шлунково-кишкового тракту.
 • Супервіруси, які можуть інфікувати рак Ідея вчених полягала в тому, щоб створити вірус, який інфікує ракові клітини, але не пошкодить здорові. Віруси фактично змушують ракові пухлини знищувати себе. Вірус вводять безпосередньо в пухлини, а він захоплює їх та замінює ДНК, щоб відтворити себе. Коли вірус росте в ракових клітинах, він розриває їх, а потім поширюється на інші клітини, водночас спонукаючи імунну систему боротися з раком у всьому тілі. З вірусу, який викликає герпес, створено новий терапевтичний вірус RP1. Пухлини класифікуються як «гарячі» або «холодні» залежно від того, наскільки вони викликають імунну відповідь. Меланома є «гарячою», а рак молочної залози, підшлункової залози та простати — «холодними». RP1 призначений для роботи з «гарячими» пухлинами, включно із тими, для яких імунотерапія не спрацювала.Сестринські віруси RP2 і RP3 були розроблені для лікування «холодних» пухлин. Під час випробувань дослідники використовували сконструйований вірус, щоб підвищити ефективність імунотерапії при пухлинах мозку.Дослідження тривають, утім, як наголошують фахівці, навряд чи варто очікувати, що найближчим часом винайдуть, якісь одні ліки від раку, чарівну пігулку, яка буде ефективна проти всіх видів. Також не слід забувати, що велике значення має рання діагностика та профілактика онкологічних захворювань.