Здоров’язберігаюча компетентність педагога

Напередодні Всесвітнього дня здоров’я пройшов семінар для педагогічних та бібліотечних працівників “Здоров’язберігаюча компетентність педагога: бібліотека для здоров’я громади”. Організатором заходу разом виступили Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та Національна наукова медична бібліотека України.

7 квітня все прогресивне людство відзначає Всесвітній день здоров’я. Дата обрана не випадково. Саме в цей день було прийнято Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 р. Мета дня здоров’я — сприяти поширенню знань щодо здорового способу життя, профілактики захворювань, необхідності проведення щорічних обстежень.

— Головна мета школи, — говорить Н.Р.Петрощук, канд. пед. наук, доцент кафедри історичної та громадянської освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, — формувати фізично, соціально, психічно, духовно, інтелектуально та творчо здорову особистість. Здорова дитина — здорове покоління, а це майбутнє нашої держави.

Проблема збереження здоров’я учнів була і залишається актуальною. Тож важливою складовою освітнього процесу в школі має стати формування мотивації до його збереження і зміцнення. Потрібно працювати за принципом: «Даючи знання — не відбирай здоров’я». Тому давайте виховувати здорову, творчу й мислячу особистість! — продовжила далі спікерка.
Із оглядом інформаційних ресурсів «Бібліотеки для здоров’я громад» виступила перед присутніми О.Є. Матвійчук, канд. пед. наук, доцент кафедри освітнього лідерства Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка. Перша дистанційна платформа громадянської освіти —Відкритий Університет Майдану (ВУМ), що поширює ідеї і сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні, пропонує курс «Бібліотеки для здоров’я громад». Його було створено задля промоції здорового способу життя та профілактики захворювань. Мета курсу — продемонструвати роль бібліотеки як лідерської немедичної установи, що має значний вплив у сфері громадського здоров’я.

Центр «Розвиток КСВ» за підтримки Mondelēz International Foundation пропонує книгу «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів. Практичне керівництво для навчальних закладів». Вона стане в нагоді представникам закладів загальної середньої освіти, учням та батькам. Книга містить інформацію про ініціативи у сфері здорового способу життя, поради вчителям, батькам та учням щодо формування здорових звичок, а також матеріали, призначені для роботи із школярами.

— Бібліотеки мають стати драйверами профілактики здоров’я, — провадить свій виступ далі Оксана Матвійчук, — тож пропоную вам ознайомитися з методичними рекомендаціями для бібліотечних фахівців «Бібліотеки на захисті ментального здоров’я громади». Не забуваймо, що «бібліотерапія» під час війни добре впливає на ментальне здоров’я дітей та підлітків.

Більше про пілотний проєкт «Здорові бібліотеки», створений Благодійним Фондом «Бібліотечна країна», розказала Н.В. Малішевська, головна бібліотекарка відділу комунікацій Національної наукової медичної бібліотеки України:
— Дуже важливо в наш час підвищувати потенціал українських бібліотек. Вони завжди були центрами інформації. Безпосередньо комунікуючи із населенням, бібліотекарі можуть допомогти у підборі тих інформаційних матеріалів, що стосуються здорового способу життя та профілактики неінфекційних захворювань.

Проєкт «Здорові бібліотеки» на разі об’єднав 34 установи в громадах Львівської, Полтавської, Дніпропетровської, Рівненської, Херсонської областей. У 2023 році Національна наукова медична бібліотека України приєдналась до проєкту.

Що отримують бібліотеки? По-перше, науково-популярну літературу на тему охорони здоров’я. По-друге, обладнання для «куточків здоров’я». Також задля підвищення кваліфікації бібліотекарів проводяться лекції, організовуються зустрічі з авторами книг, передаються інформаційні матеріали щодо технік зміцнення здоров’я.

Національна наукова медична бібліотека України запропонувала педагогам і бібліотекарям свої ресурси. Було проведено невеличкий майстер-клас із користуванням електронним каталогом та цифровим архівом бібліотеки. Представлені видання, що можуть стати в нагоді освітянам та знаходяться у відкритому доступі на наших ресурсах. Крім того, презентовано ютуб-канал бібліотеки і її проєкти: «Медичні діалоги», «Психологічна допомога» тощо.

Публікації на цю тему

Continue to the category