Календар медицини

Календар медицини містить професійні свята медиків, всесвітні дні медицини, ювілейні дати видатних медиків а також державні свята України.

Сер
1
Чт
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування
Сер 1 – Сер 7 день

Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовуванняЩорічна літня акція “Тиждень підтримки грудного вигодовування” в усьому світі проводиться, починаючи з 1-го серпня. Дата проведення була обрана невипадково, цього дня в 1990 р. була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни та 10 агентств ЮНІСЕФ.

Проходить ця акція під егідою WABA – Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми та право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячує свою роботу захисту, освіті та підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Всесвітня акція “Тижня підтримки грудного вигодовування” була задумана як один зі стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення та відновлення, в умовах втраченої традиції – годувати діток грудьми.

Різні організації, що підтримують традиційне природне грудне вигодовування, проводять різні заходи для привернення уваги широкої громадськості до даної проблеми. Проводяться роз’яснювальні лекції для вагітних жінок, матерів-годувальниць, для персоналу медичних закладів, що надають допомогу матерям і дітям. За участю засобів масової інформації з’являються репортажі, замітки про користь і необхідність природного вигодовування.

Сер
8
Чт
Міжнародний день офтальмології
Сер 8 день

Міжнародний день офтальмологіїЩорічно 8 серпня у багатьох країнах світу відзначають День офтальмології. Це професійне свято лікарів, які лікують різні захворювання очей. Завдяки офтальмологам ми маємо можливість бачити і сприймати навколишній світ у всіх його неповторних відтінках і кольорах, адже відомо, що до 90% інформації людина отримує через зір.

Лікарі-офтальмологи щодня стикаються з патологіями органу зору різного ступеня тяжкості. Деякі захворювання очей можуть протікати абсолютно безсимптомно, тому завдання офтальмолога дуже відповідальне – виявити ці захворювання якомога раніше і зберегти зір. Глаукома залишається однією з найпоширеніших причин втрати зору у світі. Це небезпечне захворювання очей, яке проявляється періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску з наступним ураженням зорового нерва, що призводить до необоротної втрати зору.

У День офтальмології ми хочемо привітати всіх офтальмологів з професійним святом. Бажаємо їм успіхів у праці, міцного здоров’я, достатку та Перемоги!

Ситар Леонід Лукич (1939)
Сер 8 день

Ситар Леонід Лукич (1939)Ситар Леонід Лукич (1939) кардіохірург, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України (1999), член Асоціації серцево-судинних хірургів України.

Закінчив Тернопільський державний медичний інститут (1962). Завідувач хірургічного відділу Свеської лікарні (Сумщина); клінічний ординатор за спеціальністю “Торакальна хірургія”; аспірант Київського НДІ туберкульозу, пульмонології і грудної хірургії ім. Ф.Г. Яновського; асистент кафедри факультетської хірургії Чернівецького медінституту; старший науковий співробітник Інституту серцево-судинної хірургії; завідувач відділу хірургії набутих вад серця; завідувач відділу хірургії патології аорти.

Є засновником одного з найскладіших розділів серцево-­судинної хірургії – хірургії аневризм грудної аорти з досягненнями найвищого європейсь­кого та світового рівнів.

Вперше в СРСР виконав повну заміну дуги аорти з аневризмектомією. Його наукові розробки та практична діяльність сприяли суттєвому вдосконаленню хірургічного лікування аневризм аорти і набутих вад серця, покращенню результатів операцій.

У фонді ННМБУ зберігаються автореферати:

  1. Аномалия Эбштейна: клиника, диагностика, хирургическое лечение, отдаленные результаты. (1979). Шифр документа: Р-24691
  2. Место кардиометрии в диагностике приобретенных пороков сердца в хирургической клинике. (1970). Шифр документа: С-41

У фонді ННМБУ зберігаються праці, підготовлені одноосібно або у співавторстві:
Аневризми грудної аорти (клініка, діагностика, лікування). (2011). Шифр документа: В-8291

Сер
9
Пт
Бабій Яків Степанович (1939)
Сер 9 день

Бабій Яків Степанович (1939)Бабій Яків Степанович (1939) рентґенолог, доктор медичних наук (1981), професор (1988).

Закінчив Вінницький медичний інститут (1962). Працював рентґенологом у Дунаєвецький райлікарні Хмельницької області (1962-1964); м.н.с. Київського НДІ експериментальної та клінічної онкології (1966-1970); ст.н.с. (1971-1981), завідувачем відділу (1981-1989) Київського науково-дослідного рентґено-радіологічного та онкологічного інституту; від 1989 – завідувач відділу Київського міського консультативно-діагностичного центру, за сумісництвом – професор кафедри променевої діагностики Київської медичної академії післядипломної освіти. Був головним рентґенологом МОЗ України (1988-1995).

Наукова діяльність пов’язана з розробленням питань рентґенодіагностики захворювань щитоподібної залози, легень, середостіння, в останній час – променевої діагностики (рентґенологічна, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія захворювань різних органів і систем у дорослих і дітей). Президент Асоціації радіологів України (від 1989).

Наукові праці: “Основы рентгенологической семиотики” (1978); “Клинико-рентгенологическая и машинная диагностика опухолей легких и средостения” (1981); “Томография грудной клетки” (1992); “Комп’ютерна томографія у діагностиці і визначенні поширеності рецидивів раку шлунка” (1998); “Состояние и перспективы развития магнитно-резонансной томографии в Украине” (1999); “Возможности лучевой диагностики локальных осложнений острого панкреатита” (2000).

У фонді ННМБУ зберігаються автореферати:

  1. Клинико-рентгенологическая диагностика и прогнозирование результатов хирургического лечения рака легкого с помощью ЭВМ (1978). Шифр зберігання: Р-23962
  2. Пневмография в диагностике зоба (1967). Шифр зберігання: 616.4 Б-125
Сер
12
Пн
Зозуля Іван Савович (1939)
Сер 12 день

Зозуля Іван Савович (1939)Зозуля Іван Савович (1939) невропатолог, доктор медичних наук (1990), професор (1992), заслужений діяч науки і техніки України (1998).

Закінчив Чернівецький медичний інститут (1965). Працював лікарем. Від 1968 – у Національній медичній академії післядипломної освіти (Київ): від 1991 – проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків, завідувач кафедри швидкої та невідкладної медичної допомоги.

Вивчає патогенез, проблеми діагностики, лікування та профілактики судинних і запальних захворювань нервової системи, черепно-мозкових і спінальних травм, уражень нервової системи внаслідок аварії на ЧАЕС, організації швидкої та невідкладної медичної допомоги хворим і потерпілим.

Наукові праці: “Клинико-электрофизиологические изменения при сосудистых заболеваниях головного мозга” (1978); “Невриты лицевого нерва и их комплексное лечение с включением иглотерапии” (1980); “Практическая неврология: неотложные состояния” (1997); “Медицина невідкладних станів” (2002); “Гормоны и мозг” (2008).

У фонді ННМБУ зберігаються праці Зозулі І.С., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Генералізована епілепсія у дітей раннього віку: оптимізація діагностики та лікування (2014). Шифр зберігання: Б-94397
  2. Інсульт. Тактика, стратегія ведення, профілактика, реабілітація та прогнози (2010). Шифр зберігання: Б-92770
  3. Порушення спінального кровообігу. Клініка, діагностика, лікування (2011). Шифр зберігання: Б-92202
  4. Церебральний інсульт у осіб молодого віку: особливості діагностики, клініки та лікування (2012). Шифр зберігання: Б-92191
  5. Гормоны и мозг (2008). Шифр зберігання: Б-88032
  6. Нейропротектори, ноотропи, нейрометаболіти в інтенсивній терапії уражень нервової системи (2005). Шифр зберігання: Б-85215
Сер
13
Вт
Міжнародний день шульг
Сер 13 день

Міжнародний день шульгНа фресці Мікеланджело у Ватикані, правиця Бога вказує на ліву руку Адама. Де в чому це символічно, бо Мікеланджело, який був шульгою від природи, з юних років привчав себе працювати правою рукою. Більшість малюнків він робив правою, втім  ліву руку використовував для робіт, що вимагали сили, як різьблення по мармуру.

Джерело: CLINICAL ANATOMY, volume 31, number 5, july 2018 https://doi.org/10.1002/ca.23203