Календар медицини

Календар медицини містить професійні свята медиків, всесвітні дні медицини, ювілейні дати видатних медиків а також державні свята України.

Тра
15
Чт
Мечников Ілля Ілліч (1845—1916)
Тра 15 день

Мечников Ілля Ілліч (1845—1916)Мечников Ілля Ілліч (1845—1916) — видатний біолог, мікробіолог, імунолог, лауреат Нобелівської премії.

Ілля Ілліч народився в селі Іванівці Куп’янського повіту Харківської губернії в родині поміщика. З 1856 по 1862 рік навчався у 2-й Харківській гімназії, яку закінчив із золотою медаллю.

У 1862 році зробив спробу вступити до Вюрцбурзького університету, проте вищу освіту здобув на природничому факультеті Харківського університету (1864), закінчивши курс за два роки.

У 1864–1867 роках перебував у науковому стажуванні в Німеччині та Італії.
У 1867 році при Петербурзькому університеті захистив магістерську дисертацію, а в 1868 році — докторську.

З 1867 року — доцент, з 1870 року — професор зоології та порівняльної анатомії Новоросійського університету в Одесі. За вісім років юний гімназист перетворився на професора з європейським ім’ям.

У 1886 році разом із М. Ф. Гамалією та Я. Ю. Бардахом заснував в Одесі першу в Російській імперії бактеріологічну станцію.

Наукові дослідження І. І. Мечникова стосуються зоології, антропології, патології, мікробіології та імунології.

Ключові досягнення:

  • Під час роботи в Одесі займався порівняльною ембріологією безхребетних, організував антропологічні експедиції в Калмикію, вперше звернувся до вивчення патології уражень у хлібного жука та заразності крові при поворотному тифі, експериментуючи на собі.
  • Відкрив явище фагоцитозу (1883) під час дослідів над личинками морської зірки, що стало основою “теорії фагоцитів”, якій він присвятив 25 років життя.
  • У 1888 році за запрошенням Луї Пастера переїхав до Парижа і очолив лабораторію в Пастерівському інституті, якою керував до кінця життя.
  • У 1908 році разом із Паулем Ерліхом отримав Нобелівську премію за роботи в галузі імунітету.

Наукова боротьба:

Фагоцитарна теорія зустріла спротив у науковій спільноті, особливо в Німеччині, де її заперечували такі вчені, як Пауль Баумгартен, Карл Вайгерт і Ернст Ціглер. Однак підтримку йому надавав Рудольф Вірхов.

Інші дослідження:

  • Дослідження етіології азіатської холери та встановлення ролі вібріона Р. Коха.
  • Внесок у дослідження сифілісу, туберкульозу, паразитології та експериментальної патології.
  • Розробка філогенетичних взаємовідносин між тваринами та етапів розвитку багатоклітинних організмів.

Філософські погляди:
Своє світоглядне кредо виклав у книгах:

  • «Сорок років пошуків раціонального світогляду» (1913),
  • «Етюди про природу людини» (1903),
  • «Етюди оптимізму» (1907).

У своїх працях І. І. Мечников висловлював віру в науку як засіб досягнення довгого й щасливого людського життя. Розробив теорію старіння та смерті. У 1895–1896 роках надавав консультації при створенні Київського бактеріологічного інституту та у 1911 році відвідав Київську санітарно-бактеріологічну станцію.

Серед його учнів були українські науковці: В. Підвисоцький, В. Високович, О. Безредка, брати Чистовичі, В. Хавкін, І. Савченко, Л. Тарасевич, В. Ліндеман, М. Нещадименко, Г. Острянин та інші.

Нагороди та визнання:

  • Лауреат премії імені К. Бера (1867, 1870, 1891),
  • Лауреат Нобелівської премії (1908),
  • Почесний академік Академії наук США, Росії, Італії, Румунії, Ірландії, Нью-Йорка, член-кореспондент Академії наук Болоньї, Філадельфії, Національної медичної академії Венесуели та інших наукових установ.

Публікаційна діяльність: Автор понад 320 наукових праць.

У фонді ННМБУ зберігаються праці Мечникова І. І., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Академическое собрание сочинений в 16-ти томах (1952-1964). Шифр зберігання: 616.093 М-557
  2. Избранные биологические произведения. (1950). Шифр зберігання: 57 М-557
  3. Избранные произведения. (1956). Шифр зберігання: 616.093 М-557
  4. Избранные работы по дарвинизму (1958). Шифр зберігання: 57 М-557.
  5. Етюди про людську природу (1930). Шифр зберігання: 612 М-557
  6. Иммунитет (1898). Шифр зберігання: 616.093 М-557
Тра
17
Сб
День пульмонолога
Тра 17 день

День пульмонологаПочинаючи з 1997 р., 17 травня відзначається професійне свято “День пульмонолога”.

Пульмонологія – це розділ клінічної медицини, що вивчає хвороби органів дихання (трахеї, бронхів, легень і плеври). Дихання належить до основних функцій організму. Без нього людина може прожити не більше 7 хвилин. Тому справедливо вважається, що дихання є ознакою життя. Хто не дихає, той не живе.

Захворювання органів дихання є серйозною проблемою сучасної медицини через широке поширення, прогресуючий перебіг, скорочення якості та тривалості життя. Хвороби органів дихання залишаються найбільш розповсюдженими в Україні.

Кот Олег Миколайович (1940)
Тра 17 день

Кот Олег Миколайович (1940)Кот Олег Миколайович (1940) є українським кардіологом, доктором медичних наук (1994) та професором (1995).

Олег Миколайович закінчив Тернопільський медичний інститут у 1968 році і розпочав свою професійну кар’єру в цьому ж закладі, де працює з 1970 року.

Основні напрямки його досліджень

проблеми діагностики та хірургічного лікування ускладненої виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки

захворюваня жовчних шляхів і підшлункової залози.

Наукові праці суттєво сприяли розширенню знань у кардіології та хірургії.

Олег Миколайович Кот активно залучений до навчальної діяльності, підготовки молодих спеціалістів у медичній галузі й залишає помітний слід у розвитку української медицини.

Тра
19
Пн
Всесвітній день сімейного лікаря
Тра 19 день

Всесвітній день сімейного лікаряЗ 19 травня 2011 р. Всесвітня організація сімейних лікарів WONCA започаткувала святкування Всесвітнього дня сімейного лікаря.

За визначенням WONCA, сімейний лікар (лікар загальної практики) – фахівець, який надає первинну медико-санітарну допомогу всім членам сім’ї, незалежно від віку, статі, характеру захворювання, з урахуванням психологічних, соціальних, культурних та особистих особливостей пацієнта та родини.
Цей день присвячений ролі сімейного лікаря (лікаря загальної практики) в системах охорони здоров’я всього світу, він дає можливість підкреслити важливий внесок сімейних лікарів у охорону здоров’я населення.

За даними світової статистики, близько 80 % усіх проблем, пов’язаних зі здоров’ям, у розвинутих країнах світу сьогодні вирішуються на етапі загальної лікарської практики. І сьогодні в більшості країн світу система сімейної медицини є основою національної охорони здоров’я, а в університетах активно створюються програми (кафедри) для підготовки сімейних лікарів

В Україні впровадження інституту лікаря загальної практики розпочато в 2011 р. в рамках реформування й удосконалення первинної медико-санітарної допомоги в окремих областях. Сімейні лікарі доказали, що вони можуть проводити ефективну профілактику захворювань та лікувати широке коло захворювань.

Тра
20
Вт
Всесвітній день травматолога
Тра 20 день

 

Всесвітній день травматологаЩорічно 20 травня лікарі всього світу, які спеціалізуються в травматології та ортопедії, відзначають своє професійне свято.

Травматологія – мати всіх хірургічних спеціальностей, один з найдавніших розділів клінічної медицини, історія якого нараховує багато століть. З початку зародження цивілізації та до сьогодні людство страждає від поранень і каліцтв.

У сучасному світі травматизм і смертність внаслідок травми постійно зростають. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від травм щороку гинуть 2 млн чоловік, а травми різного ступеня тяжкості отримують близько 30 млн людей. Травматизм – це не тільки медична, а й соціальна проблема сучасного суспільства.

Тра
22
Чт
Яремко Євген Омелянович (1930)
Тра 22 день

Яремко Євген Омелянович (1930)Яремко Євген Омелянович (1930) український фізіолог, доктор медичних наук (1970), професор.

Євген Омелянович народився в місті Дрогобичі (тепер — Львівська область). Медичну освіту здобув на лікувальному факультеті Львівського медичного інституту, який закінчив у 1953 році.У 1953–1956 роках навчався в аспірантурі.

Працював на таких посадах:

  • асистент кафедри нормальної фізіології Львівського медичного інституту (1956–1963),
  • доцент цієї кафедри (1963–1975),
  • завідувач Центральної науково-дослідної лабораторії Львівського медичного інституту (1975),
  • завідувач кафедри нормальної фізіології Запорізького медичного інституту (1975–1985),
  • професор (1984–1985),
  • завідувач кафедри фізіології Львівського державного університету фізичної культури (1985–1996),
  • професор кафедри анатомії та фізіології цього ж університету (від 1996 року).

У 1957 році захистив кандидатську дисертацію:«Функціональні зміни у діяльності всмоктувального апарата тонкого кишечника при тривалому всмоктуванні глюкози»,
а у 1969 році — докторську дисертацію: «Ультраструктурні й функціональні фактори всмоктувальної діяльності тонкого кишечника». Звання професора отримав у 1977 році.

Основні напрями наукової діяльності:

  • дослідження фізіологічних механізмів регуляції функцій травної системи,
  • вивчення фізіологічних механізмів адаптації спортсменів до фізичних навантажень різної спрямованості залежно від спортивної спеціалізації та рівня тренованості,
  • відкриття нових механізмів дії гастрину та секретину на секреторно-транспортні та трофічні процеси в травному тракті.

Наукові здобутки:

автор понад 320 наукових публікацій, включаючи 3 авторські свідоцтва на винаходи та 6 навчальних посібників, науковий керівник 12 кандидатських дисертацій.

У фонді ННМБУ зберігається автореферати дисертацій Яремко Є. О.:

  1. Функциональные изменения в деятельности всасывающего аппарат тонкого кишечника при длительном всасывании глюкозы. (Эксперим. исследование). Автореф. дисс. канд. мед. наук (1957). Шифр зберігання 612.3 Я-722а
  2. Ультраструктурные и функциональные факторы всасывательной деятельности тонкого кишечника. Автореф. дисс. д-ра мед. наук (1969). Шифр зберігання 1969 Я 722е

Також у фонді бібліотеки зберігаються праці Яремко Є. О., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Фізіологія людини: Метод. посіб. до лаб. занять (2008). Шифр зберігання
    Б-88869
  2. Фізіологія фізичного виховання і спроту: навч. посіб. для практ. занять (2014).
    Шифр зберігання Б-94602