Фахівці Національної наукової медичної бібліотеки України підготували для вас книжкову виставку До дня психолога. З літературою можна ознайомитися у виставковій залі бібліотеки та на головній сторінці сайту ННМБУ – віртуальні виставки.
У нинішніх соціально-економічних умовах знання психології широко затребувані, що пов’язано зі значним погіршенням демографічної ситуації, війною та забрудненням довкілля.
До вашої уваги науково-навчальні, науково-популярні видання, монографії, практичні керівництва. Ознайомившись із запропонованою літературою ви отримаєте корисну інформацію, яка допоможе лікарям, психологам, спеціалістам-дослідникам і масовому читачу поповнити та систематизувати знання з усіх галузей психології. На виставці експонуються чудові сучасні книги, українських та світових авторів, в яких ви знайдете відповіді на будь які питання що турбують, отримаєте практичні поради щодо особливостей виховання дітей, що таке інформаційна гігієна, як убезпечити себе від маніпулятивного впливу інфопростору в умовах війни. Дізнаєтесь, що потрібно знати про вашу близьку людину, яка повертається з війни та як підготуватись до повернення військового і багато, багато нового, цікавого.
Запрошуємо Вас, читачі, до співпраці в отриманні поглиблених знань, саморозвитку і спільного медичного виховання, заради збереження здоров’я. Бо коли ми опановуємо науку й зростаємо у ній – ми гартуємось, стаємо сильнішими, роблячи наш незмінний вибір жити з відвагою і любов’ю. Люди мають дозволити собі відчувати всі найскладніші емоції, які породжує війна, дозволити іноді відпочивати, аби мати сили для боротьби, і завжди пам’ятати, що Перемога за нами, бо ми боремося за свободу і гідне життя.
Наперед дякуємо за Вашу зацікавленість!
159.9:61
Матяш М., Максименко С., Луньов В., Павлов А., Ткач Б., Середа С. Інтегративні засади медичної психології: нормогенез, нейронауки та поведінка щодо здоров’я: підручник / за заг. ред. В. Луньова. Київ: «Видавництво Людмила», 2024. 222 с.
Підручник є науково-навчальним виданням, що охоплює широкий спектр тем, пов’язаних з медичною психологією. Автори докладно розглядають методологічні засади діяльності медичних психологів, з особливим акцентом на спеціальність 225 – медична психологія. Видання буде корисним для клінічних психологів, спеціальність 053 — психологія. Книга насичена багатим теоретичним обгрунтуванням та практичними висновками, що робить її незамінним ресурсом для студентів, аспірантів та професіоналів у галузі медичної психології та суміжних дисциплін.
Б-101314
Рахманов, Вагіф Мамедович.
Внутрішньосімейні неврози. Психосоматичні, невротичні та соматоформні (психосоматичні) розлади у дітей та підлітків. Невластиві дітям “дитячі” захворювання у сльзах-переживаннях батьків та конфліктах у мікро- та макросередовищі / В.М. Рахманов. – Дніпро: Дмитрієва Г.В., 2023. – 380 с.: іл.
Перед Вами монографія відомого лікаря-психіатра, психотерапевта, психоаналітика. У науковій праці розглянуто етіопатогенез, клінічну картину, діагностику невротичних і сомато-формних розладів у дітей і підлітків. Монографія ґрунтується на багаторічній науково-дослідницькій діяльності автора, який очолює НДІ дитячої та сімейної психіатрії, психотерапії, психології, медичної та психосоціальної реабілітації. Стане у пригоді для дитячих психіатрів, сімейних лікарів, педіатрів та інших фахівців, безпосередньо пов’язаних із реабілітацією дітей і підлітків.
159.9
Г-944
Гуляс, Інеса Антонівна.
Аксіопсихологія : навчальний посібник / І. А. Гуляс ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. – Київ : Вид-во Людмила, 2023. – 251 с.
Теми навчального посібника логічно структуровано та надають чітке розуміння сутності предмета аксіопсихології, психологічних основ аксіогенезу особистості, методологічних проблем вимірювання цінностей і ціннісно-оріентованої поведінки людини, категорії вчинку, аспектів аксіопсихологічної профілактики і психотерапії з різними проявами цінності та самоцінності особистості, аксіопсихологічного проектування, академічної доброчесності. Посібник стане у нагоді для студентів – магістрів спеціальності «Психологія», викладачів ЗВО, фахівців у царині аксіопсихології, освітян і тих, хто цікавиться проблемами цінностей.
Б-101207
Сміт, Джулі.
Чому мені раніше цього не казали? Стратегія спокійного життя в буремні часи = Why has Nobody Told me this Before? / С. Джулі. – Харків : Клуб сімейн. дозвілля, 2023. – 255 с. : іл.
Докторка Джулі Сміт має у своєму арсеналі набір терапевтичних інструментів для подолання будь-яких життєвих негараздів, критики, депресії, демотивованості, для зміцнення впевненості в собі та психологічної стійкості навіть у найважчі часи. Ваш психічний добробут так само важливий, як і фізичний. Дбаючи про нього, ви закладете фундамент щасливого та стабільного майбутнього для вас і ваших близьких.
Б-101193
Станчишин, Володимир.
Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну / В. Станчишин. – Київ : Віхола, 2023. – 284 с.
Це книжка-роздуми психолога-психотерапевта. Роздуми про війну: те, що фахівець проговорює зі своїми клієнтами, чого намагаємося позбутися чи що прийняти. Будь-яка емоційна реакція є нормальною відповіддю на ненормальні обставини війни, стверджує психотерапевт Володимир Станчишин. Ми маємо право відчувати лють, маємо право хотіти помсти, ми можемо вмикати чорно-біле мислення і не відчувати при цьому провини. Ми можемо сумувати, ми можемо плакати стільки, скільки потрібно. Це книжка про емоції цивільних людей у тилу: про тих, хто залишився в Україні, й тих, які були змушені покинути свої домівки, всіх, хто волонтерить, донатить і чекає рідних з фронту, всіх, хто кожен свій день починає з новин та прокидається від сповіщень про повітряну тривогу.
Б-101194
Юнак, Валерій Юрійович. Депресія: погляд психотерапевта / В. Ю. Юнак. – Київ: Медицина, 2023. – 334 с.
Волею історичного розвитку ми занурені в складний час з огляду на переповнення емоційного фону України негативними подіями та депресивністю у зв’язку з впливом війни та СОVID -19 на психіку населення, яке, можна сказати, живиться «вірусом» емоційного напруження. Як зберегти гармонію своєї психічної організації у важкі періоди? Як уникнути депресивності й не дати їй розвинутися до рівня хворобливого стану? Або ж як впоратися з цим самостійно чи допомогти близькій людині. Ця книга допоможе Вам отримати відповіді.
159.9
Г-953
Гурлєва, Тетяна Степанівна.
Я – свідомий читач: як убезпечити себе від маніпулятивного впливу через медіатекст. Порадник для читача : навчальний посібник / Т. С. Гурлєва. – Київ : Каравела, 2023. – 87 с. : іл. – Бібліогр.: с. 84-87.
Взявши в руки цю книгу Ви отримаєте інформацію та практичні поради, як озброїти себе знаннями, які можуть убезпечити кожного громадянина від маніпулятивного впливу інфопростору в умовах війни. В книжці акцентується увага на готовності, бажанні, мотивації сучасного читача протистояти маніпуляціям, аби не стати жертвою медіа агресора. Тетяна Гурлєва закликає читача до саморозвитку власної суб’єктності, здатності ставати і бути свідомим, критичним, відповідальним, мислячим читачем. Викладений матеріал налаштовує на роздуми, мотивує до свідомого ставлення читача до текстів, які він отримує із друкованих ЗМІ та Інтернет.
159.9
Л-554
Лівін, Марк.
Простими словами. Як розібратися у своїй поведінці / М. Лівін, І. Полудьонний. – 2-е вид. – Київ : Наш Формат, 2023. – 259 с. : іл. – прим.: с. 255-259.
Ця книжка про різні способи адаптації до життєвих ситуацій і стресу. Ви довідаєтеся, що таке цикл контакту та інфлюєнція, як ми захищаємося гумором і проектуємо на інших свої реакції. Але хай вас не лякають нові терміни – автори пояснюють складні теми простою мовою, дають психологічну базу й доповнюють це історіями із власного життя.
Б-101025
Стоссел, Скот.
Епоха тривожності. Страхи, надії, неврози і пошуки душевного спокою / С. Стоссел. – Київ: Сварог, 2021. – 449 с.
Праця Скотта Стоссела є захоплюючою історією боротьби людини з самим собою, пристрасним і динамічним. Проблематику неврологічних розладів автор розглядає з точки зору нейробіології і біохімії, психофармакології і генетики.
УДК 304+159
К28
Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни. — К.: Лабораторія, 2023 —216 с.
Війна увірвалася у кожен дім, поділила життя на «до» і «після», стала нашою новою реальністю. Книжка, яку ви тримаєте в руках, розповідає про п’ять стадій прийняття неминучого через історії публічних особистостей і звичайних українців. Авторка й громадська активістка Таня Касьян допоможе пройти всі ці стадії і прийняти нову реальність, нових себе та знайти відповідь на питання: як нам не програти після нашої перемоги?
94/314.15
П17
Пападопулос Ренос У чужому домі. Травма вимушеного переміщення: шлях до розуміння і одужання /пер. з англ. Інна Бодак і Наталія Яцюк. — К.: Лабораторія, 2023. — 416 с. (куточок здоров’я)
«У чужому домі» — це путівник для психологів, які працюють із травмою біженства, книга, яка має терапевтичний потенціал. Ренос Пападопулос розглядає проблему в психологічній, мовній, культурній та історичній площині. Працює з темами дезорієнтації, ностальгії за втраченим, самоідентифікації в нових стресових обставинах. У цієї захопливої й глибоко інформативної книжки чітка мета — структурувати досвід біженства, щоб полегшити інтеграцію вимушених переселенців у нові суспільства. А ще пояснити їхні почуття іншим людям.
159.9
Г-953
Гурлєва, Тетяна Степанівна.
Я – свідомий читач: як убезпечити себе від маніпулятивного впливу через медіатекст. Порадник для читача : навчальний посібник / Т. С. Гурлєва. – Київ : Каравела, 2023. – 87 с. : іл. – Бібліогр.: с. 84-87.
Взявши в руки цю книгу, Ви отримаєте практичні поради як озброїти себе знаннями, які можуть убезпечити кожного громадянина від маніпулятивного впливу інфопростору в умовах війни. В книжці акцентується увага на готовності, бажанні, мотивації сучасного читача протистояти маніпуляціям, аби не стати жертвою медіа агресора. Тетяна Гурлєва закликає нас до саморозвитку власної суб’єктності, здатності ставати і бути свідомим, критичним, відповідальним, мислячим читачем. Викладений матеріал налаштовує на роздуми, мотивує до свідомого ставлення читача до текстів, які він отримує із друкованих ЗМІ та Інтернет.
Б-101193
Станчишин, Володимир.
Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну / В. Станчишин. – Київ : Віхола, 2023. – 284 с.
Це книжка-роздуми психолога-психотерапевта. Роздуми про війну: те, що фахівець проговорює зі своїми клієнтами, чого намагаємося позбутися чи що прийняти. Будь-яка емоційна реакція є нормальною відповіддю на ненормальні обставини війни, стверджує психотерапевт Володимир Станчишин. Ми маємо право відчувати лють, маємо право хотіти помсти, ми можемо вмикати чорно-біле мислення і не відчувати при цьому провини. Ми можемо сумувати, ми можемо плакати стільки, скільки потрібно. Це книжка про емоції цивільних людей у тилу: про тих, хто залишився в Україні, й тих, які були змушені покинути свої домівки, всіх, хто волонтерить, донатить і чекає рідних з фронту, всіх, хто кожен свій день починає з новин та прокидається від сповіщень про повітряну тривогу. Ми не обирали жити в час історичних змін, але війна це те, від чого не можна абстрагуватися, тому наше завдання наразі – навчитися справлятися на своєму особистісному рівні, жити, аби перемогти в цій війні.. Ми маємо дозволити відчувати всі найскладніші емоції, які породжує війна, дозволити іноді відпочивати, аби мати сили для боротьби, і завжди пам’ятати, що Перемога за нами, бо ми боремося за свободу.
159.9
Г-461
Гібсон, Ліндсі К.
Вільні діти емоційно незрілих батьків: як взаємодіяти з емоційно незрілими людьми, встановлювати кордони і стати емоційно незалежними = Recovering from Emotionally Immature Parents: Practical Tool to Establish boundaries and ReclaimYour Emotional Autonomy / Л. К. Гібсон ; пер. з англ. Н. Переверзєвої. – Київ : Переверзєва Наталія С., 2022.
Авторка книжки радо ділиться своїми результатами багаторічного вивчення питання стосунків з емоційно незрілими людьми. Отримаєте поради, як від такого впливу можна зцілитися та полегшити емоційні страждання від наслідків токсичного ставлення (егоїзм, непослідовність і суперечливість) тощо.
159.9
М-215
Мальцева, Катерина Сергіївна.
Кумулятивні ефекти нерівності та вплив соціальних стресорів на здоров’я людини / К. С. Мальцева ; Нац. ун-т “Києво-Могилян. акад.”. – Київ : НаУКМА, 2021. – 394 с. : іл, табл. – Бібліогр.: с. 343-390. – Дод.: с. 320-342.
Монографія – не лише про нерівності у здоров’ї. Викладений у ній матеріал також стосується зв’язків соціології з іншими соціальними та медичними дисциплінами, що вивчають зв’язки між соціальним життям людини та його наслідками для людської фізіології. Читачеві запропоновано спробу зведення у єдине ціле напрацювань соціологів, соціальних епідеміологів, медичних антропологів, економістів та соціальних психологів у сфері того, як соціокультурний контекст формує механізм взаємодії між колективними уявленнями, індивідуальними когнітивними процесами, психосоціальними ресурсами, стресорами та здоров’ям.
159.9
Н-21
Наказава, Донна Джексон.
Уламки дитячих травм. Чому ми хворіємо і як це припинити = Childhood Disrupted. How Your Biography Becomes Your Biology, and how you can Heal / Д. Д. Наказава ; з англ. пер. В. Пушина. – Київ : Форс Україна, 2023. – 381 с. – Бібліогр.: в прим. (с. 342-376), с. 378-380.
«Уламки дитячих травм» – своєчасна книга, що підсумовує наслідки дитячих страждань, персоналізовано та доступно подаючи досягнення сучасної науки. Що більше ми зрозуміємо про дитячий негативний досвід та його вплив на тіло й мозок, то краще зможемо допомагати одне одному позбутися його згубних наслідків. Ця книга дуже важлива для всіх, хто хоче допомогти людям, які пережили дитячі травми: чи це сам постраждалий, чи той, хто його підтримує – батьки, вчителі та медпрацівники.
Б-101139
Ільїна, Ніна Михайлівна.
Клінічна психологія : навчальний посібник психологам-практикам, викладачам, студентам, … за напрямом професійної підготовки 053 “Психологія” / Н. М. Ільїна ; Глухів. нац. пед. ун-т ім. О. Довженка МОН України. – Суми : Унів. кн., 2023. – 162 с.
У посібнику розглядаються різнопланові аспекти клінічної психології: норма та патологія психічної діяльності, розлади психічних процесів, станів, властивостей, основні синдроми психічних розладів та їх симптомокомнлекси в онтогенезі. Посібник складається з трьох модулів, трьох розділів і семи тем. Після кожного розділу подаються завдання для тематичного контролю та самоконтролю. Наприкінці посібника наведено ключ до тестових завдань, список використаної та рекомендованої літератури, глосарій. Навчальний посібник адресовано психологам-практикам, викладачам, а також студентам, які навчаються за напрямом професійної підготовки 053 «Психологія».
159.9:61
Матяш М., Максименко С., Луньов В., Павлов А., Ткач Б., Середа С. Інтегративні засади медичної психології: нормогенез, нейронауки та поведінка щодо здоров’я: підручник / за заг. ред. В. Луньова. Київ: «Видавництво Людмила», 2024. 222 с.
Підручник є науково-навчальним виданням, що охоплює широкий спектр тем, пов’язаних з медичною психологією. Автори докладно розглядають методологічні засади діяльності медичних психологів, з особливим акцентом на спеціальність 225 – медична психологія. Видання також буде корисним для клінічних психологів, спеціальність 053 — психологія. Книга насичена багатим теоретичним обгрунтуванням та практичними висновками, що робить її незамінним ресурсом для студентів, аспірантів та професіоналів у галузі медичної психології та суміжних дисциплін.
304+159
К28
Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни. — К.: Лабораторія,
2023 —216 с.
Війна увірвалася у кожен дім, поділила життя на «до» і «після», стала нашою новою реальністю. Книжка, яку ви тримаєте в руках, розповідає про п’ять стадій прийняття неминучого через історії публічних особистостей і звичайних українців. Авторка й громадська активістка Таня Касьян допоможе пройти всі ці стадії і прийняти нову реальність, нових себе та знайти відповідь на питання: як нам не програти після нашої перемоги?
94/314.15
П17
Пападопулос Ренос У чужому домі. Травма вимушеного переміщення: шлях до розуміння і одужання /пер. з англ. Інна Бодак і Наталія Яцюк. — К.: Лабораторія, 2023. — 416 с. (куточок здоров’я)
«У чужому домі» — це путівник для психологів, які працюють із травмою біженства, книга, яка має терапевтичний потенціал. Ренос Пападопулос розглядає проблему в психологічній, мовній, культурній та історичній площині. Працює з темами дезорієнтації, ностальгії за втраченим, самоідентифікації в нових стресових обставинах. Ця захоплива й глибоко інформативна книжка не лише містить новітні визначення й концептуальні моделі, а й пропонує інші способи, які дають можливість обміркувати й осмислити вимушене переміщення, відкриваючи нові горизонти значення та розширюючи соціальне уявне.