Календар медицини

Календар медицини містить професійні свята медиків, всесвітні дні медицини, ювілейні дати видатних медиків а також державні свята України.

Чер
5
Ср
Всесвітній день охорони довкілля
Чер 5 день
Всесвітній день охорони довкілля

Здоров’я кожного з нас залежить від здоров’я планети, зокрема від довкілля, в якому ми зростаємо і живемо. Ми хочемо побудувати світ, в якому сучасні та майбутні покоління можуть отримувати насолоду від чистого навколишнього середовища, від довгого і здорового життя – без шкідливих для здоров’я хімічних речовин, з чистим повітрям та здоровою їжею, стійкою економікою і суспільством.

День охорони навколишнього середовища проголошений Генеральною асамблеєю ООН 5 червня 1972 року й відзначається в понад 100 країнах світу з метою формування екологічної свідомості, культури, освіти, цілісного екологічного світогляду та є іще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.

У фонді ННМБУ представлені наукові, науково-популярні, довідкові видання, монографії, де розглянуто питання демографії і урбанізації, екологічні процеси змін навколишнього середовища, економічні наслідки забруднення та його вплив на стан біосфери і здоров′я людей, питання раціонального природокористування і охорони навколишнього середовища, умови подальшого співіснування системи «Суспільство-природа» і взаємодій різних систем всесвіту.

Завжди раді бачити Вас серед читачів нашої бібліотеки.

Чер
8
Сб
Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги
Чер 8 день

Всесвітній день хоспісної та паліативної допомогиЗа оцінками ВООЗ, паліативного догляду протягом останнього року свого життя потребують близько 60 млн людей у світі. Як правило його потребують пацієнти зі СНІД, онкологічними захворюваннями та туберкульозом, особливо у термінальній стадії. В останні роки через військові конфлікти та епідемію коронавірусу кількість таких пацієнтів значно збільшилася. Паліативна допомога – це комплексний підхід, спрямований на оптимізацію якості життя як хворого, так і його близьких. Вона включає не тільки медичну (раннє виявлення, ретельна оцінка та лікування болю та інших фізичних симптомів), а й духовну, емоційну та психологічну підтримку.

Догляд за хворими, які вмирають, не змінювалась багато століть. Але у 1667 р. Сесілі Сондерс запропонувала новий підхід. Доктор Сондерс керувала хоспісом Св. Крістофера в Англії. Саме їй належить ідея щодо зміни відношення до хоспісів – це не дім для смерті, а будинок для життя. Її ідей поширились по всьому світу.

Сьогодні паліативна допомога розглядатися як комплекс заходів, що може бути наданий лише у спеціалізованій лікарні – хоспісі. Така послуга повинна надаватись й у будь-яких медичних закладах, а також у пацієнта вдома.

Світовий Альянс паліативної допомоги запропонував відзначати Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги задля підвищенні поінформованості світової громадськості щодо проблем паліативної допомоги та хоспісів, а також розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб не тільки людей, які мають невиліковні захворювання, а й членів їх родин.

Чер
12
Ср
Лявинець Антоній Степанович (1934)
Чер 12 день

Лявинець Антоній Степанович (1934)Лявинець Антоній Степанович (1934) лікар, громадський діяч, доктор медичних наук (1982), професор (1989). Закінчив Ужгородський університет (1957). Від 1964 працював у Київському медичному інституті: 1989-1991 – професор кафедри акушерства і гінекології. У 1992 виїхав до Угорщини. 1992–2004 – директор клініки хворих з паралічем дихання в Бу­­дапешті.

Наукові дослідження присвячені безпеці плоду при акушерських операціях і знеболюванні пологів, реанімації й інтенсивній терапії при гіпоксичних станах плода та новонародженого. Розробив метод лікування гіпоксії плода та новонародженого (відомий як метод Бакше­­єва-Лявинця). У 1986 після аварії на ЧАЕС ініціював створення товариства захисників людського зародка, плода та новонародженого “Братство Колиска”, у 1992 організував у Будапешті міжнародний фонд “Колиска-Бел­че”, в якому проходили реабілітацію діти з родин, постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС. Ініціатор створення та голова (2003-2014) Вседержавного товариства русинської інтелігенції Угорщини ім. А. Годинки, журналу “Русинський світ” і часопису “Русинський альманах”.

Наукові праці: “К вопросу о влиянии андаксина на здоровых людей” (1962); “Актуальные вопросы патогенеза и лечения асфиксии” (1965); “Асфиксия новорожденных” (1969); “Экскреция катехоламинов у детей, родившихся в состоянии асфиксии” (1973); “К вопросу об эмбриотоксическом тератогенном влиянии ингаляционных анестетиков во время первой половины беременности” (1978); “Гипоксические состояния в акушерской практике” (1978).

У фонді ННМБУ зберігаються автореферати:

  1. Вопросы патогенеза асфиксии новорожденных и современные методы их оживления (1968). Шифр зберігання: 1968 Л 97.
  2. Современные методы лечения гипоксии плода и асфиксии новорожденного (1982). Шифр зберігання: Р-27386.

Також у фонді бібліотеки зберігаються праці Лявинець А. С., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Гипоксические состояния в акушерской практике (1978). Шифр зберігання: Б-25849.
  2. Реанимация при массивных акушерских кровопотерях (1977). Шифр зберігання: Б-23294.
Цицурін Федір Степанович (1814-1895)
Чер 12 день

Цицурін Федір Степанович (1814-1895)Цицурін Федір Степанович (1814-1895) лікар-терапевт. Доктор медицини (1841). Перший професор-терапевт, ординарний професор (1844), організатор і перший директор терапевтичної клініки з семіотикою (1844-57) Київського університету. Один з організаторів вищої медичної освіти у Києві, один із засновників медичного факультету, медичної бібліотеки, декан (1847-50) Київського університету.

Федір Степанович закінчив медичний факультет Харківського університету (1835); працював лікарем у Харківській губернії (1835-1839). Навчався в Дерптському університеті, де отримав диплом доктора (1841). Ординарний професор Університету св. Володимира (1844-1857). Президент Варшавської медико-хірургічної академії (1857-1861); директор Медичного департаменту Військового міністерства (1862-1867); почесний лейб-медик Імператорського двору (1865); управляючий придворною медичною частиною (1867-1882).

Був засновником першої кафедри терапії Університету св. Володимира (1844) та заклав традиції її викладання на медичному факультеті, а відповідно, і наріжний камінь у фундамент київської школи терапевтів.

У фонді ННМБУ зберігаються праці Цицуріна Ф. С., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Медицинский отчет о холерной эпидемии в Киеве 1847 года (1848). Шифр зберігання: 616.9 К 147
  2. Путешествие за границу с ученою целью (1857). Шифр зберігання: 61/09/ Ц-979
Чер
14
Пт
Всесвітній день донора крові
Чер 14 день

У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня. Цього дня у 1868 р. народився австрійський лікар К. Ландштейнер, який відкрив групи крові людини.

Цього року Всесвітній день донора крові знову проводиться у всьому світі та буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.

Регулярне донорство омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози й інших органів травлення. А головне, замислюючись над важливістю донорства, варто пам’ятати – один донор рятує життя трьом людям. Щомиті в усьому світі в людей будь-якого віку та походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями.

Законом передбачено присвоєння донору статусу “Почесного донора України”, якщо він безоплатно здасть кров у кількості 40 разових максимальних доз. Такі особи отримують посвідчення, їм вручається відповідний нагрудний знак.

Посвідчення “Почесний донор України” мають майже 100 тис. донорів, звання “Заслужений донор України” – 60 осіб. А Володимиру Костянтиновичу Ніколаєву, який здав кров та плазму крові більше 500 разів, присвоєно звання “Герой України”.

Маланчук Владислав Олександрович (1949)
Чер 14 день

Маланчук Владислав Олександрович (1949)Маланчук Владислав Олександрович (1949) стоматолог, доктор медичних наук (1994), професор (2001), член-кореспондент НАМН України (2003), заслужений діяч науки і техніки України (2004). Навчався в Кримському медичному інституті (Сімферополь, 1966-1967), закінчив Одеський медичний інститут (1971). Працював лікарем. У 1976-1978 та від 1981 – у Національному медичному університеті (Київ): від 1995 – завідувач кафедри хірургічної стоматології і щелепно-лицевої хірургії; водночас у 2002-2005 – завідувач відділу з питань охорони здо­­ров’я, фізичної культури, сім’ї, молоді та туризму управління з гуманітарної політики Головного управління внутрішньої політики Адміністрації Президента України. Головний хірург-стоматолог МОЗ України (2002-2007). Засновник і президент Української асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (від 1996).

Наукові дослідження присвячені травматології, реконструктивно-відновній і пластичній хірургії, дентальній імплантації, онкології щелепно-лицевої та черепно-щелепно-лицевої ділянки. Відкрив гетерогенність фібробластів кісткового мозку людини, проекцію скронево-нижньощелепного суглоба на райдужну оболонку ока. За його участі в Україні започатковано дентальну імплантацію, черепно-лицеві операції при травмах обличчя та черепа, екстра- чи інтракраніально розташованих доброякісних пухлинах; мікрохірургічні операції на обличчі; біологічний і біомеханічний підхід і комп’ютерне планування в реконструктивно-відновній хірургії обличчя.

Наукові праці: “Методы восстановления ветви нижней челюсти и височно-нижнечелюстного сустава” (1997); “Челюстно-лицевая хирургия и хирургическая стоматология в Украине” (1998); “Озоно-кислородная терапия в стоматологии и челюстно-лицевой хирургии” (2004); “Концепция немедленной (иммедиантной) имплантации и ее клиническое применение” (2006); “Доброякісні пухлини та пухлиноподібні ураження щелепно-лицевої ділянки та шиї” (2008); “Хірургічна стоматологія та щелепно-лицева хірургія” (2011); “Травматичні пошкодження орбіти і сльозовивідних шляхів” (2014); “Мои воссозданные лица: размышления и воспоминания хирурга” (2015).

У фонді ННМБУ зберігається автореферат:
Реконструктивно-восстановительные операции на нижней челюсти (1994). Шифр зберігання: Р-41149

Також у фонді бібліотеки зберігаються праці Маланчука В. О., підготовлені одноосібно або у співавторстві:

  1. Доброкачественные опухоли и опухолеподобные поражения челюстно-лицевой области и шеи. (2008). Шифр зберігання: В-7245
  2. Мои воссозданые лица: размышления и воспоминания хирурга. (2015). Шифр зберігання: В-9163
  3. Непосредственная дентальная имплантация. (2008). Шифр зберігання: Б-88022
  4. Озоно-кислородная терапия в стоматологии и челюстно-лицевой хирургии. (2004). Шифр зберігання: Б-84027
  5. Травматичні пошкодження орбіти і сльозовідвідних шляхів. (2014). Шифр зберігання: В-9088