Марія Склодовська – Кюрі: пристрасть до науки

Хімікиня і фізикиня Марія Склодовська-Кюрі відома відкриттям полонію та радію та новаторськими дослідженнями радіоактивності. Вона стала першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію, першою людиною і єдиною жінкою яка отримала її двічі, і єдиною людиною, яка отримала Нобелівську премію з двох різних наук.

Марія отримала загальну освіту в місцевій школі. Оскільки на той час університетська освіта була недоступною для жінок, вона у 1891 році поїхала зі своєю старшою сестрою Броніславою навчатися до Парижа. У Сорбонні вона здобула два ступені – один з математики та інший з фізики, навчаючись вдень і працюючи репетитором вечорами, щоб заплатити за своє навчання.

Через три роки в Парижі Марія зустріла свого майбутнього чоловіка та наукового партнера П’єра Кюрі, викладача Школи фізики та хімії. Коли вони одружилися в 1895 році, вона побажала зберегти зберегти польську частину свого імені, а не просто взяти ім’я чоловіка.

У Парижі подружжя Кюрі розпочало дослідження невидимих променів, які випромінював уран – нового явища, яке нещодавно відкрив професор Анрі Беккерель. При цьому вони переконалися, що  знайшли новий хімічний елемент, у багато разів радіоактивніший за уран. Цей елемент вони назвали полонієм. Подальші дослідження припустили наявністьМарія Склодовська - Кюрі: пристрасть до науки іншого, ще більш радіоактивного елемента, який вони назвали радієм. У 1898 році подружжя Кюрі опублікувало вагомі докази існування нового елемента. Кілька років важкої праці – подрібнення, розчинення, осадження знадобилося Кюрі, щоб виділити елемент радій.

Цілеспрямованість і великі зусилля Марії Кюрі привели до другої Нобелівської премії в 1911 році, цього разу з хімії за створення засобів вимірювання радіоактивності. Невдовзі Сорбонна побудувала перший інститут радію з двома лабораторіями; один для вивчення радіоактивності, а інший для медичних досліджень у лікуванні раку.

Марія Склодовська - Кюрі: пристрасть до наукиПід час Першої світової війни Марія Склодовська-Кюрі працювала над розробкою невеликих мобільних рентгенівських установок, які можна було б використовувати для діагностики бойових поранень. Марія працювала зі своєю дочкою Ірен, якій тоді було 17 років,  вони робили рентгенівські знімки поранених, щоб виявити переломи, осколки та кулі.

 

Життя та праця Марії Склодовської-Кюрі не лише зробили величезний внесок у розвиток науки, але також збільшили  роль жінок у науці та суспільстві.

Публікації на цю тему

Continue to the category
Хімікиня і фізикиня Марія Склодовська-Кюрі відома відкриттям полонію та радію та новаторськими дослідженнями радіоактивності. Вона стала першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію, першою людиною і єдиною жінкою яка отримала її двічі, і єдиною людиною, яка отримала Нобелівську премію з двох різних наук. Марія отримала загальну освіту в місцевій школі. Оскільки на той час університетська освіта була недоступною для жінок, вона у 1891 році поїхала зі своєю старшою сестрою Броніславою навчатися до Парижа. У Сорбонні вона здобула два ступені – один з математики та інший з фізики, навчаючись вдень і працюючи репетитором вечорами, щоб заплатити за своє навчання. Через три роки в Парижі Марія зустріла свого майбутнього чоловіка та наукового партнера П’єра Кюрі, викладача Школи фізики та хімії. Коли вони одружилися в 1895 році, вона побажала зберегти зберегти польську частину свого імені, а не просто взяти ім’я чоловіка. У Парижі подружжя Кюрі розпочало дослідження невидимих променів, які випромінював уран – нового явища, яке нещодавно відкрив професор Анрі Беккерель. При цьому вони переконалися, що  знайшли новий хімічний елемент, у багато разів радіоактивніший за уран. Цей елемент вони назвали полонієм. Подальші дослідження припустили наявність іншого, ще більш радіоактивного елемента, який вони назвали радієм. У 1898 році подружжя Кюрі опублікувало вагомі докази існування нового елемента. Кілька років важкої праці – подрібнення, розчинення, осадження знадобилося Кюрі, щоб виділити елемент радій. Цілеспрямованість і великі зусилля Марії Кюрі привели до другої Нобелівської премії в 1911 році, цього разу з хімії за створення засобів вимірювання радіоактивності. Невдовзі Сорбонна побудувала перший інститут радію з двома лабораторіями; один для вивчення радіоактивності, а інший для медичних досліджень у лікуванні раку. Під час Першої світової війни Марія Склодовська-Кюрі працювала над розробкою невеликих мобільних рентгенівських установок, які можна було б використовувати для діагностики бойових поранень. Марія працювала зі своєю дочкою Ірен, якій тоді було 17 років,  вони робили рентгенівські знімки поранених, щоб виявити переломи, осколки та кулі.   Життя та праця Марії Склодовської-Кюрі не лише зробили величезний внесок у розвиток науки, але також збільшили  роль жінок у науці та суспільстві.