Поранення серця та судин грудної порожнини

Хірургічна тактика при пораненнях серця та судин грудної порожнини: методичні рекомендації. – К, 2023.

Поранення серця та судин грудної порожнини у загальній структурі бойової хірургічної травми становлять: 8–15 % поранення грудної клітки, з них понад 19% є проникаючими, зокрема 10–15% припадає на ушкодження перикарду, серця та великих судин. Разом із тим сучасні джерела наукової інформації вказують, що саме вони є основними причинами смерті на першому рівні медичного забезпечення через масивну крововтрату та травматичний шок. Застосування сучасних засобів індивідуального захисту (бронежилетів) зменшило частоту фатальних поранень грудної клітки, але натомість зросла кількість мінно-вибухових травм, які важче діагностуються і можуть клінічно проявлятись у більш віддалений період.

У методичних рекомендаціях висвітлені особливості етіології, діагностики та лікування поранень серця і судин грудної порожнини. Особлива увага приділена хірургічному лікуванню поранень серця на другому та третьому рівнях надання допомоги задля запобігання розвитку ускладнень, які загрожують життю пораненого при несвоєчасному проведенні оперативного втручання.

Видання розраховано на військових лікарів-хірургів, слухачів Української військово-медичної академії, інтернів, широкого кола спеціалістів охорони здоров’я.

Публікації на цю тему

Хірургічна тактика при пораненнях серця та судин грудної порожнини: методичні рекомендації. – К, 2023. Поранення серця та судин грудної порожнини у загальній структурі бойової хірургічної травми становлять: 8–15 % поранення грудної клітки, з них понад 19% є проникаючими, зокрема 10–15% припадає на ушкодження перикарду, серця та великих судин. Разом із тим сучасні джерела наукової інформації вказують, що саме вони є основними причинами смерті на першому рівні медичного забезпечення через масивну крововтрату та травматичний шок. Застосування сучасних засобів індивідуального захисту (бронежилетів) зменшило частоту фатальних поранень грудної клітки, але натомість зросла кількість мінно-вибухових травм, які важче діагностуються і можуть клінічно проявлятись у більш віддалений період. У методичних рекомендаціях висвітлені особливості етіології, діагностики та лікування поранень серця і судин грудної порожнини. Особлива увага приділена хірургічному лікуванню поранень серця на другому та третьому рівнях надання допомоги задля запобігання розвитку ускладнень, які загрожують життю пораненого при несвоєчасному проведенні оперативного втручання. Видання розраховано на військових лікарів-хірургів, слухачів Української військово-медичної академії, інтернів, широкого кола спеціалістів охорони здоров’я.